Які дикі рослини та гриби є їстівними? Де їх шукати і збирати? Як споживати? Про це в інтерв’ю науково-популярному журналові «Куншт» розповів автор просвітницьких блогів «Довколаботаніка» і «Ботанік у кедах», науковий співробітник відділу ботаніки Національного науково-природничого музею НАН України, кандидат біологічних наук Олексій Коваленко.
|
«Попри довгу практику вживання диких рослин, людство завжди знало про їстівність багатьох із них. Трапляється, що деякі загальновживані рослини з часом виявляються не такими вже й безпечними до вживання, як ми раніше думали. Цьому слід приділяти увагу не через те, що ми маємо повертатися до збиральництва і мисливства – традиційних занять нашого виду, – а щоб подумати про продовольчу безпеку в майбутньому, – наголошує науковець. – Це нагальна проблема всього світу у світлі як кліматичних змін, так і воєнних дій на нашій планеті. Зокрема на території України. Нам треба покладатися не на кілька найпоширеніших сільськогосподарських видів, а якомога більше диверсифікувати вирощування рослин, щоб мати більше шансів прогодувати себе надалі.
У нашій флорі дуже багато рослин і грибів, які можна вживати в їжу. Загалом в Україні налічується понад 5,5 тисяч видів квіткових рослин. Існують детальні дані про вживання в їжу щонайменше 450 із них. Щодо грибів – їхня біота у нас теж обширна, їстівних видів досить багато. Хоча і з рослинами, і з грибами бувають казуси, коли добре знайомі види можуть виявитись не дуже безпечними до вживання».
Правила безпечного споживання диких їстівних рослин і їстівних грибів:
- споживати лише те, що вдалось упевнено визначити;
- вибирати місце для збору, уникаючи техногенних екотопів (відвалів заводів, місць видобутку корисних копалин, узбіч доріг з інтенсивним рухом тощо) та сільськогосподарських полів (бо їх могли нещодавно обробити хімічними речовинами);
- мити і готувати;
- не шкодити природі – не споживати рідкісні види.