Президія Академії наук України (нині – НАН України) створила Інститут програмних систем своєю постановою від 3 липня 1992 р. № 194 на базі Спеціального конструкторсько-технологічного бюро програмного забезпечення Інституту кібернетики ім. В.М. Глушкова АН України.
Майже 30 років, з моменту створення, Інститут програмних систем НАН України очолював академік Пилип Іларіонович Андон.
Академік Пилип Андон |
Основні завдання Інституту – здійснення фундаментальних і прикладних досліджень у галузі програмування та програмної інженерії, спрямованих на розвиток індустрії програмного забезпечення (ПЗ) в Україні, розроблення та впровадження складних інтелектуальних інформаційних систем різного призначення в інтересах інноваційного розвитку й задоволення економічних, соціальних і оборонних потреб України.
В Інституті працює понад 109 співробітників, з них 62% – науковці, серед яких один академік НАН України, 7 докторів і 22 кандидати наук (технічних, фізико-математичних і біологічних).
Сьогодні Інститут – серед лідерів в Україні у галузі дослідження, розроблення й застосування нових методів, інструментальних засобів і перспективних технологій програмування, створення високоякісних, конкурентоспроможних складних комп’ютерних систем обробки даних і знань, стандартизації в галузі програмної інженерії тощо.
За роки існування Інститут виконав великий комплекс теоретичних і прикладних робіт, які знайшли застосування в різних галузях діяльності людини. Отримані результати стали основою інформаційної технології глибокого аналізу різноманітних процесів і виявлення закономірностей на основі емпіричних даних у різних предметних областях. Важливими є результати з біоінформатики і теоретичної фізіології людини. Внаслідок критичного переосмислення відомих концепцій емпіричної фізіології тварин і людини створено альтернативну концепцію фізіологічної норми, на основі якої розроблено низку спеціалізованих програмно-моделювальних комплексів. Деякі з них застосовано в дослідних центрах авіакосмічної фізіології (США, 1999 р., 2002 р.) та в Інституті фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України (2016 р., 2021 р.). Розроблено моделі та методи якісної побудови, сталого експертно-аналітичного супроводження і стратегічного вирівнювання організаційних рішень, успішно використані при розв’язанні стратегічних проблем інформаційної інфраструктури Міністерства оборони України та реалізації програмно-цільового підходу до вирішення завдання Стратегічного оборонного бюлетеня України щодо створення системи управління оборонними ресурсами. Розроблено комплексну технологію створення складних інтегрованих розподілених інформаційно-аналітичних систем реального часу для підтримки поточної діяльності центральних органів виконавчої влади, що є вагомим внеском у реалізацію положень Програми інформатизації України в частині розвитку електронного урядування для потреб центральних органів виконавчої влади держави. На основі цієї технології розроблено системи реального часу, зокрема, для Державної прикордонної служби України – систему «Гарт» (забезпечення недоторканості державного кордону України, прикордонного та міграційного контролю) і систему «Аркан» (підтримка міжвідомчої взаємодії виконавчих органів), для Міністерства закордонних справ України – систему «Віза» та підсистему «е-Віза» (автоматизація процесів подання й видачі віз) тощо.
Архітектура системи «Аркан» |
Результати досліджень Інституту відображено у понад 1400 публікаціях в українських і закордонних періодичних виданнях, а також у 48 монографіях.
Як базова організація Держстандарту України зі стандартизації інженерії програмування Інститут бере активну участь у розробленні та введенні в дію національних стандартів галузі – за час існування Інституту розроблено і введено в дію 83 Національні стандарти у галузі інженерії програмування.
Інститут є базовою організацією з виконання Програми інформатизації НАН України, в межах якої вирішуються питання створення й розвитку програмно-інформаційної інфраструктури НАН України. Зокрема, в межах цієї Програми Інститут брав активну і визначальну участь у створенні загальної телекомунікаційної інфраструктури АІС національного масштабу у вигляді корпоративної Академічної мережі обміну даними (АМОД). На сьогодні АМОД підтримує майже всі установи НАН України на неокупованій території, має вихід до європейської наукової мережі GEANT і прямий доступ до Польської академічної мережі PIONER та Української науково-освітньої мережі УРАН. АМОД набула статусу автономної системи з реєстрацією в Європейському Інтернет-реєстрі та є основою для Grid- і Cloud-інфраструктури НАН України.
Інститут спільно з Державною науковою установою «Енциклопедичне видавництво» створив портальну версію Великої української енциклопедії (е-ВУЕ). Принциповою інноваційною відмінністю е-ВУЕ від наявних електронних енциклопедій є те, що на цьому ресурсі відбувається обробка й пошук не тільки даних, а й знань, тобто здійснюються процеси інтеграції відомостей з різних джерел, автоматизованої генерації цілісного контенту та семантичного пошуку інформації. Розроблені в Інституті моделі й методи керування знаннями на основі онтологій перетворюють цю енциклопедію на глобальну розподілену базу знань, яка є джерелом знань не лише для людей, а й для інших програм та Web-сервісів, що значно розширює сферу використання е-ВУЕ.
Інститут надає великий обсяг консультативних і експертних послуг органам державної влади, українським та іноземним комерційним і державним установам. Результати роботи Інституту широко використовуються за межами академічних кіл – у виробничій, освітній та соціальній сферах. Фахівці Інституту активно співпрацюють з університетами, науковими і промисловими установами, а також закордонними й міжнародними інституціями, що свідчить про його високий науковий авторитет як в Україні, так і на міжнародній арені.
Крім того, Інститут програмних систем НАН України є єдиною українською науковою установою, яка постійно здійснює дослідження й розробки, орієнтовані на розвиток наукового базису індустрії програмного забезпечення, а також координаційну діяльність із розвитку проблематики програмування в Україні.
Фахівці Інституту розробили й успішно впровадили у промислову, соціальну й оборонну сфери понад 85 масштабних проєктів зі створення новітніх інформаційних технологій і комп’ютерних систем «під ключ» за замовленнями органів державного управління – Міністерства оборони України, Державної прикордонної служби України, Міністерства закордонних справ України, Міністерства промислової політики України, Міністерства транспорту і зв’язку України, Державного космічного агентства України, Українського гідрометеорологічного центру й інших.
Інститут має потужний науковий потенціал, спроможний вирішувати комплексні міждисциплінарні проблеми в такому широкому діапазоні напрямів досліджень, як штучний інтелект, паралельне програмування, Grid- і Cloud-технології, програмна інженерія, захист інформації, біокібернетика, що актуально й важливо як для економіки, так і для обороноздатності України. Це дає змогу швидко реагувати на виклики сьогодення й гідно представляти українську науку на міжнародній арені.
Гідним визнанням професійних досягнень учених Інституту є відзначення їх державними преміями України в галузі науки і техніки, преміями НАН України імені видатних учених, іншими державними нагородами.
Колектив Інституту програмних систем НАН України і сьогодні зберігає та примножує високу професійність, працездатність і вміння долати труднощі.
За інформацією Інституту програмних систем НАН України
Щиро вітаємо колектив Інституту програмних систем НАН України із визначною датою!
Зичимо міцного здоров’я всім його співробітникам та їхнім родинам, мирного неба, успіхів і нових творчих здобутків, ефективної реалізації досвіду й потенціалу установи в ім’я науки й на благо України!