Важливим складовим вирощування озимої пшениці у сезоні 2022–2023 років присвячується стаття директора Інституту фізіології рослин і генетики НАН України академіка Володимира Моргуна і завідувача відділу фізіології живлення рослин цього Інституту члена-кореспондента НАН України Віктора Швартау для всеукраїнського журналу з питань агробізнесу «Пропозиція» (№07–08 (321) за 2022 рік).
Фото – з сайту Інституту фізіології рослин і генетики НАН України: www.ifrg.kiev.ua |
«Україна потерпає від геноциду, цілеспрямованого знищення цивільного населення, знищення інфраструктури, спалювання посівів, мінування орних земель. Сьогоденням є дефіцит обігових коштів, руйнація ринку, задорогі пальне, добрива, ЗЗР [засоби захисту рослин], мінімізовані системи обробітку ґрунту, програми живлення й позакореневих обприскувань. За цих умов варто спиратися на якісне й доступне насіння вітчизняної селекції озимої пшениці. Тому головним трендом у формування технологій вирощування є економія ресурсів та опора на вітчизняний насіннєвий матеріал», – наголошують автори.
Розглянувши питання використання добрив, контролю бур’янів і контролю вилягання, а також показники цьогорічної врожайності (під час війни та за непростих кліматичних умов) високопродуктивних сортів озимої пшениці, створених в Інституті фізіології рослин і генетики НАН України, науковці доходять висновку: «...досвід 2022 року свідчить про важливість використання сортів, які дають змогу отримувати врожаї за суттєвого скорочення витрат на технології вирощування. Якісний насіннєвий матеріал навіть за обмеження обробітку ґрунту та доз добрив є гарантом отримання врожаю. Такий підхід є основою для продуктивного й сталого зерновиробництва, з високими рівнями рентабельності та узгодженням технологій вирощування пшениці з вирощуванням наступних у сівозмінах культур. Тож збереження продуктивності та рентабельності зерновиробництва за впровадження нових сортів й допустимого скорочення витрат на технології вирощування формує хлібний достаток держави, що є вагомою складовою Перемоги».