29-30 вересня 2022 року в Брюсселі (Бельгія) відбулась нарада в рамках міжнародного проєкту GSEU – Геологічна служба для Європи.
Україну в цьому проєкті, як одного з його виконавців, представляють Інститут геохімії, мінералогії та рудоутворення ім. М.П. Семененка НАН України (ІГМР НАН України), Інститут геологічних наук НАН України (ІГН НАН України), ГО "Спілка геологів України" та ДНВП "Геоінформ України".
У роботі наради від ІГМР НАН України взяв участь завідувач відділу геології і геохімії рудних родовищ доктор геологічних наук Віталій Сукач.
Представники України на стартовій нараді проєкту GSEU: справа – доктор геологічних наук Віталій Сукач (ІГМР НАН України), зліва – доктор геолого-мінералогічних наук Борис Малюк (ДНВП "Геоінформ України") |
Консорціум GSEU складається з 48 партнерських організацій із 36 європейських країн. Проєкт триватиме п’ять років з вересня 2022 року. Фінансується Європейською Комісією через програму Horizon Europe з додатковим фінансуванням від Геологічної служби Європи на загальну суму 24 млн. євро.
Учасники наради за проєктом GSEU. 30 вересня 2022 року, Брюссель, Бельгія (Residence Palace, Ruedela Loi 155) |
Координатор проєкту Франческо Піззоколо інформує про розклад роботи наради |
Ключова мета проєкту GSEU – розвивати загальноєвропейську інфраструктуру геологічних даних, зробити її доступною та надавати відповідні інформаційні послуги для сталого та безпечного використання надр ЄС. Передбачається, що проєкт: 1) розроблятиме гармонізовані загальноєвропейські служби даних та інформації, 2) спиратиметься на вже існуючу Європейську інфраструктуру геологічних даних (EGDI) і 3) зміцнюватиме національні та регіональні мережі геологічних служб європейських країн.
Проєкт покликаний стати точкою входу в постійну мережу Європейської геологічної служби для співпраці організацій, національних та регіональних зберігачів даних та інформації про надра. Це дасть змогу забезпечити зацікавлені установи, виробничі підприємства, наукові заклади і просто громадян Європи актуальною інформацією про Землю та її надра, зібраною на рівні ЄС.
GSEU зосередиться на дев'яти тематичних робочих пакетах (WP):
1) координація та управління;
2) критичні сировинні матеріали, Міжнародний центр передового досвіду та Рамкова класифікація ООН;
3) інвентаризація джерел геотермальної енергії та підземних сховищ;
4) оцінка, охорона та стале використання ресурсів підземних вод Європи;
5) оцінка вразливості узбережжя та оптимізоване розміщення офшорних ВЕС;
6) геологічна основа для Європейської системи геологічних даних та інформації;
7) європейська інфраструктура геологічних даних – EGDI;
8) комунікація, поширення та використання;
9) мережа геологічних досліджень і стійкезабезпечення Європи.
Керівники робочих груп (пакетів) |
Під час робочих зустрічей в рамках наради обговорювались питання щодо виконання досліджень за пакетами WP2 і WP4, в яких безпосередньо задіяний ІГМР НАН України.
Доповіді керівників робочих пакетів WP2 і WP4 – Гійом Бертран (зліва) і Пітер ван дер Кер (справа) |
Участь представників України у цьому проєкті розглядається як сприятливий майданчик для налагодження і розвитку співробітництва з європейськими партнерами в сфері наук про Землю, а в перспективі – повноцінної інтеграції.
Докладно про проєкт За інформацією Інституту геохімії, мінералогії та рудоутворення ім. М.П. Семененка НАН України