У День пам’яті жертв голодоморів вшановують мільйони українців, які загинули від голоду з наказу радянського тоталітарного режиму. З нагоди цієї трагічної дати Український Інститут книги зробив добірку з п’яти книжок, які допоможуть краще зрозуміти обставини, передумови та наслідки одного з найбільших злочинів радянської влади проти українців
Про ці книжки розповідає дослідник історії України 1917-1939 років, національно-культурної політики, відносин між УСРР та Кремлем, вчительства та Голодомору, старший науковий співробітник Інституту історії України НАН України, кандидат історичних наук Геннадій Єфіменко
Голодомор – геноцид українського народу. Згідно з останнім опитуванням соціологічної групи «Рейтинг», 93% українців погоджуються з цим твердженням — і це показник зростає: минулого року їх було 85%, а перед тим — ще менше.
Сучасна російська агресія і відверто оголошені нею геноцидні наміри щодо знищення України як держави та українців як нації спонукають до чіткішого розуміння Голодомору. Адже дії Кремля були спрямовані проти української державності та українців як нації вже тоді. Перші удари, за словами творця терміну «геноцид» Рафаеля Лемкіна, були спрямовані проти «мозку нації» (української інтелігенції) та «душі нації (українського духовенства). А наймасовішого удару зазнали селяни – «хранителі традицій», найактивніша частина з яких була репресована, розкуркулена та депортована за межі УСРР у 1930-1931 роках. На основну ж частину були спрямовані тортури та вбивство голодом.
У запропонованих до читання книгах висвітлюються різні аспекти злочину більшовиків проти українців, які сукупно дають підстави говорити про Голодомор 1932-1933 років як про геноцид українського народу.
Тетяна Боряк. «1933: "І чого ви ще живі?"» (Видавництво "Кліо", 2016)
Вбивство голодом стало апогеєм геноциду українців і найчастіше геноцидом називають саме його. Тому першою книгою, яку пропонуємо для осмислення Голодомору, є праця, зосереджена на механізмі такого вбивства, в якій про методи морення голодом говорять ті, кому пощастило вижити. У цій книзі зібрані спогади про вилучення в селян більшовиками незернових запасів, їжі та одягу, що й спричинило вбивство голодом мільйонів українців.
Станіслав Кульчицький. «Голодомор 1932-1933 рр. як геноцид: труднощі усвідомлення»(Наш час, 2007)
Краще зрозуміти передумови та причини вилучення більшовиками продовольства в українських селян допоможе книга історика Станіслава Кульчицького. У цьому дослідженні автор на підставі широкого кола документів і свідчень очевидців встановлює механізм створення ситуації голодної смерті в українському селі. Він підкреслює, що Голодомор був результатом замаскованої під хлібозаготівлю каральної акції з вилучення у селян усього наявного продовольства. В книзі доводиться, що такі дії Сталіна були відповіддю на ситуацію гострої кризи і голоду в багатьох регіонах СРСР, котрі своєю чергою спричинила спроба Кремля здійснити прискорену "революцію згори".
Енн Епплбом. «Червоний голод. Війна Сталіна проти України» (Наш Формат, 2018)
Сучасна російська агресія продемонструвала, що коріння теперішнього геноциду – у подіях минулого. Так само було і в 1933 році. Зрозуміти, що зумовило Голодомор, допоможе книга Енн Епплбом “Червоний голод. Війна Сталіна проти України”, написана популярно і науково.
Мірослав Влеклий. «Ґарет Джонс. Людина, яка забагато знала» (Човен, 2020)
Російсько-українська війна, яка триває вже 8 років, а в найгарячішу фазу увійшла 24 лютого 2022 року, продемонструвала, яку велику вагу для України має інформаційне тло за кордоном. У 1933 році поширенню інформації про Голодомор більшовицька влада чинила запеклий спротив. Одним із небагатьох світлих людей, які змогли в той час принаймні частково донести правду про ті події західному світу, став британський журналіст Ґарет Джонс. Книгу Мірослава Влеклого про репортаж-реконструкцію подорожі Ґарета Джонса до Радянського Союзу в 1930-х роках, а також про труднощі тогочасного донесення правди про СРСР західному світу, ми і пропонуємо для читання.
Станіслав Кульчицький. «Червоний виклик. Історія комунізму в Україні від його народження до загибелі» (Видавництво «Темпора», 2013) 1-3 книги
Голодомор – одна з ключових подій в українській історії ХХ століття і насамперед в історії радянської України. Епоха Голодомору в будованій у 1919-1991 більшовиками комуністичній державі на території України мала не лише свої передумови та причини, а й наслідки. Ця книга допоможе зрозуміти широкий спектр причинно-наслідкових зв’язків, у якому ключове місце займає епоха Голодомору.
Посилання на допис у Facebook За інформацією Українського Інституту книги