Президія Національної академії наук України та Відділення біохімії, фізіології і молекулярної біології НАН України з глибокою скорботою сповіщають, що 8 грудня 2022 року після тривалої хвороби пішов із життя головний науковий співробітник відділу молекулярної генетики Інституту молекулярної біології і генетики (ІМБГ) НАН України, доктор біологічних наук, професор, член-кореспондент НАН України Станіслав Станіславович Малюта.
|
С.С. Малюта – відомий учений у галузі загальної і молекулярної генетики, молекулярної біології та генетики мікроорганізмів. Працював в ІМБГ НАН України з дня заснування цієї установи, де пройшов шлях від молодшого наукового співробітника до завідувача відділу молекулярної генетики, який він починаючи з 1978 року очолював двадцять років поспіль. У 2002–2003 роках Станіслав Станіславович обіймав посаду заступника директора з наукової роботи ІМБГ НАН України. Кілька років був заступником академіка-секретаря Відділення біохімії, фізіології і молекулярної біології НАН України.
У 1980-х роках С.С. Малюта виконував дослідження, спрямовані на розв’язання проблеми перенесення чужинної генетичної інформації. Дані, які він отримав спільно з колегами, свідчать про те, що клітини рослин і ссавців можуть поглинати чужинні віруси (бактеріофаги) і ДНК. Він показав, що процес поглинання цілком керований і його ефективність можна значно підвищити, створивши особливі умови. Послідовності поглинених ДНК зберігаються в клітинах протягом багатьох клітинних поколінь; поглинуті гени здатні експресуватись у нових умовах. У серії досліджень, присвячених вивченню структурно-функціональної організації елементів генетичної системи бактерій і людини, він довів, що всі структурні гени, які кодують біосинтез лізину в Bacillus subtilis, локалізовані на хромосомі в єдиному кластері.
Здобутки Станіслава Станіславовича у вивченні мутагенної дії вірусів отримали міжнародне визнання, а 1998 року його відзначили Державною премією України в галузі науки і техніки. Він довів, що віруси – як інфекційні, так і неінфекційні – здатні спричиняти мутації, а також встановив, що мутагенна дія вірусів характеризується високою специфічністю.
У відділі молекулярної генетики, який очолював Станіслав Станіславович, вперше в Україні започаткували новий науковий напрям – молекулярну онкогематологію. Нині цей напрям динамічно розвивається у розробленні й впровадженні тест-систем для діагностики і моніторингу мієлопроліферативних захворювань системи крові. Тест-системи створюються та успішно впроваджуються в багатьох медичних закладах України.
Із 1987 року С.С. Малюта за сумісництвом працював на посаді професора, у 1989–1992 роках – завідував кафедрою генетики та фізіології рослин і біотехнології Національного аграрного університету. У 1996–2002 роках – викладав у Національному університеті «Києво-Могилянська академія». Йому присвоєно звання «Відмінник освіти України». За керівництва С.С. Малюти підготовлено одну докторську та 16 кандидатських дисертацій. У творчому доробку Станіслава Станіславовича понад 300 наукових робіт.
С.С. Малюта творив науку протягом усього свого життя, вирізнявся високим професіоналізмом, високим летом наукової думки і турботою про людей.
Наукова громадськість, колеги глибоко сумують за Станіславом Станіславовичем Малютою та висловлюють щирі співчуття його близьким і рідним.
Вічна і світла йому пам’ять!
Президія Національної академії наук України
Секція хімічних і біологічних наук НАН України
Відділення біохімії, фізіології і молекулярної біології НАН України