«Є вислів: «Коли говорять гармати – музи мовчать». Але не мовчить наука.
Дуже пишаюся фундаментальними результатами, що їх науковці Академії отримали вже 2022 року.
- Зокрема, триває наша співпраця з Європейською організацією з ядерних досліджень (CERN). Інститути НАН України беруть участь у виконанні експериментів на Великому адронному колайдері. Це дуже вагомий внесок у фундаментальну науку. Науковці Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут», до того ж, долучені зараз до підготовки унікальних дослідів із керування напрямом руху пучків високоенергетичних частинок зігнутими кристалами. Це дасть змогу використовувати не магнітні поля, як це було зазвичай, а зігнуті кристали, що значно простіше й дешевше.
- Свіжі результати світового рівня науковці Академії отримали на квазістаціонарній прискорювальній установці – в межах досліджень для консорціуму EUROfusion, програми Євратом. Головне, що встигли виконати вимірювання до 24 лютого, а потім уже обробляли дані.
- Є фундаментальні результати в астрономії та астрофізиці. Учені НАН України беруть участь у першій серії експериментів на Космічному телескопі імені Джеймса Вебба. Сам факт долучення до наукових команд, які працюють із цим інструментом, робить честь і нашим колегам, і Академії, й Україні. Вже є і відкриття: завдяки цим спостереженням досліджено хімічний склад відносно молодих (віком 1 мільярд років) галактик, в яких відбувається вторинна іонізація атомів водню. Як з’ясувалося, такі галактики за хімічним складом дуже близькі до галактик, що сформувалися значно пізніше. Це дуже цікаве відкриття дійсно світового рівня.
- І ще про астрономію: біля молодої зорі β в сузір’ї Живописця наші вчені виявили п’ять комет. Відстань до них – близько 63 світлових років. Цей результат допомагає збагнути роль малих небесних тіл (комет, астероїдів) в еволюції планетних систем.
- Академії є чим похвалитись і у фізиці твердого тіла: розроблено нові так звані високоентропійні матеріали, що мають унікальні властивості й, безумовно, знайдуть застосування в аерокосмічній галузі, авіабудуванні та моторобудуванні.
- І знову про міжнародну співпрацю Академії, яка торік не лише не послабилась, а й, навпаки, зміцніла: за участі наших науковців в експериментах у нейтринній лабораторії Борексино вперше виміряно напрям прильоту низькоенергетичних сонячних нейтрино й уточнено дані про концентрацію важких металів у надрах нашого світила.
- Дуже добре попрацювали й наші хіміки, які створили нові каталізатори, серед яких – електрокаталізатор, що у півтора раза підвищує ефективність роботи ванадієвих батарей (фантастика!) і каталізатор, що забезпечує повну конверсію вуглеводнів без утворення токсичного чадного газу (це дуже потрібно і в побуті, й на фронті, де наші бійці обігріваються пічками).
- Біологи Академії вивчили вплив COVID-19 на когнітивні здібності людини (водночас наші вчені намагаються розробляти препарати, які запобігали би негативним постковідним явищам), а також молекулярно-генетичні механізми хвороби Альцгеймера. А ще – з’ясували властивості гену, що впливає на репродуктивну функцію у людини.
- Ще одна розробка – штучна шкіра – як ніколи, на часі. Нею вже зацікавилися Національна академія медичних наук України та Міністерство охорони здоров’я України.
- Не забуватимемо і науковців-соціогуманітаріїв. Велику роботу вони виконують передусім для розвінчання ідеології агресора, з’ясування причин її появи та пошуку шляхів протидії. Соціологи продовжують досліджувати суспільні настрої. Вивчається також нинішня демографічна ситуація, прогнозуються подальші демографічні процеси.
- Виходять фундаментальні академічні видання – перша книга додаткового тому «Енциклопедії сучасної України», шостий том «Історії української літератури» й інші. Регулярно публікуються всі журнали. Підготовлено національні доповіді.
Тобто нам є, чим пишатись і в фундаментальному плані, і в прикладному, і в плані того, що ми робимо для підвищення обороноздатності й безпеки держави. У надскладних умовах науковці Академії отримують результати найвищого ґатунку. Можна тільки подивуватися, що під час війни ми маємо такі фундаментальні здобутки. Нам не соромно за свою роботу. Принаймні я так вважаю.
Але наші успіхи були б неможливі, якби нас не захищали незламні Збройні Сили України. Тож від імені Національної академії наук України низько вклоняюсь і дякую всім нашим захисникам. Слава їм! І вічна пам’ять полеглим».