6 березня 2023 року в залі Пленуму Верховного Суду України, що у Кловському палаці в Києві, відбулося засідання круглого столу «Зміни в правовому регулюванні економічних відносин: перспективи та ризики».
Голова Верховного Суду України Всеволод Князєв у своєму вступному слові наголосив на необхідності координації дій усіх гілок влади, науковців, суб’єктів господарювання, громадського сектора для реформування економіки під час війни та повоєнного відновлення. Особливу увагу він приділив усталеності судової практики у господарських судах, якості їхньої роботи, котра, згідно з дослідженнями громадської думки, є найкращою (порівняно з іншими судами) для функціонування економіки, залучення інвестицій.
Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук розповів про плани Парламенту щодо реформування економіки у воєнний час, необхідність змін у господарському процесі задля його прискорення та необхідність залучення іноземних інвестицій. Окремо він торкнувся законопроєкту №6013, можливе ухвалення якого викликає чимало дискусій.
Голова Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду Лариса Рогач наголосила на особливостях здійснення господарського правосуддя в складних умовах війни, необхідності гарантування стабільності судової системи, а також загрозах господарській юрисдикції та всім суб’єктам економічної системи у разі ухвалення законодавчих змін, не погоджених із тими, їх хто застосовуватиме.
Голова Асоціації суддів господарських судів України, голова Південно-західного апеляційного господарського суду Наталія Богацька позитивно оцінила бажання всіх гілок влади долучитися до обговорення змін у правовому полі економічних відносин і підкреслила, що важливо запобігти дестабілізації економіки та судової системи.
Член Президії НАН України, директор Інституту економіко-правових досліджень імені В.К.Мамутова НАН України член-кореспондент НАН України Володимир Устименко учергове наголосив на ризиках і недоліках ухваленого в першому читанні законопроєкту №6013, відображених у експертному висновку Академії, та нових загрозливих тенденціях у запропонованому підході.
В обговоренні питань круглого столу взяли участь народні депутати України, представники Міністерства економіки України, Міністерства оборони України, Фонду державного майна України, Антимонопольного комітету України, Міністерства енергетики України, Громадської спілки «Всеукраїнський конгрес Фермерів», Українського союзу промисловців і підприємців, Асоціації міст України, НАК «Нафтогаз України», Асоціації банків України, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Асоціації арбітражних керуючих, Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Донецького національного університету імені Василя Стуса та Національної академії правових наук України.
Після обговорення було ухвалено підсумковий документ, спрямований на усунення можливого негативного впливу запропонованих новацій на економіку.
Докладніше про захід дізнавайтеся на Facebook-сторінках Верховного Суду України й Асоціації суддів господарських судів України.
За інформацією Інституту економіко-правових досліджень імені В.К. Мамутова НАН України