Дослідження провідної наукової співробітниці Інституту історії України НАН України докторки історичних наук Тамари Вронської «Непевний контин[г]ент: депортації із Західної України 1944–1953 років, режимне повсякдення, повернення» стало лауреатом Всеукраїнського рейтингу «Книжка року 2022» у номінації «Минувщина».
Книга присвячена історії депортацій цивільного населення із Західної України 1944-1953 рр., започаткованих радянською владою як засіб боротьби з повстанським рухом. Це розповідь про колосальну наругу над жителями західноукраїнських земель, про страшні випробування, які випали на долю вигнанців у місцях заслання. У праці подається реконструкція деталей інституту сімейного заручництва, організації позасудових репресій, показано виконавців та жертв. Завдяки спогадам потерпілих читач може пройти разом з ними весь хресний шлях від арешту до реабілітації, довідатися про особливості режимного повсякдення, відчути їхній біль та незламність у прагненні повернутися на рідну землю.
Це дослідження є науково-документальним доведенням патології сталінського режиму, який у намаганні досягти безмежної влади, упокорити «непевний» регіон перетворив незбагненну ненависть та зневагу до людської особистості на складник державної ідеології.
Довідково. Всеукраїнський рейтинг «Книжка року» заснований 1999 року і щороку визначає найкращі книжки, видані українськими видавцями самостійно або у співпраці з іноземними партнерами. Цьогоріч, через російсько-українську війну, участь у гран-прі брало 39 експертів замість 70. Загалом у рейтингу «Книжка року-2022» оцінювалися 458 видань.
Докладніша інформація про результати рейтингу: https://www.istpravda.com.ua/short/2023/03/3/162451/
За інформацією видавництва «Дух і Літера»