25 березня 2023 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбулося Пленарне засідання XXXIV Наукової сесії Наукового товариства ім. Шевченка (НТШ).
Засідання проходило у змішаному форматі з трансляцією на платформі Zoom.
Відкрив засідання голова НТШ в Україні академік НАН України Роман Кушнір. Він привітав усіх присутніх і наголосив на тому, що, незважаючи на складні часи, НТШ продовжує працювати й активно розвиватися. Товариство поповнюється новими членами, відновлюють діяльність осередки у різних містах, до роботи долучається все більше молоді.
Після вступного слова голова НТШ закликав усіх вшанувати хвилиною мовчання пам’ять дійсних членів НТШ, які відійшли у вічність, а також усіх загиблих внаслідок російської збройної агресії проти України. Далі Роман Кушнір ознайомив присутніх із порядком денним засідання та передав слово колегам для виголошення наукових доповідей.
|
Першим із доповіддю «Шевченкова візія Московщини» виступив директор Інституту Івана Франка НАН України член-кореспондент НАН України Євген Нахлік. У представленому дослідженні він на основі поетичних творів Великого Кобзаря, його листів, записів зі «Щоденника» та спогадів сучасників ґрунтовно проаналізував різні аспекти Шевченкового бачення російської імперії та російського суспільства, зокрема, Шевченкове розрізнення і протиставлення українського та російського народів, мов, літератур, культур і менталітетів, зображення російського провінційного побуту, російської інтелігенції, відгуки про російських письменників, Шевченкові висловлювання про минуле, сучасне і майбутнє російської імперії, образи сучасної Шевченкові України як колонії і московщини як метрополії, розвінчання російсько-імперської пропаганди, ставлення до російського православ’я і Шевченкові пророцтва. Ця тема є особливо актуальною у світлі теперішніх подій в Україні.
Народний депутат України IX скликання, член Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Микола Княжицький представив доповідь на тему «Правове регулювання процесів гуманітарної деколонізації: український і зарубіжний досвід».
|
Голова Західного наукового центру НАН України і МОН України, директор Фізико-механічного інституту ім. Г.В. Карпенка НАН України академік НАН України Зіновій Назарчук виступив із доповіддю «СНАК – ефект та його застосування у технічній діагностиці». Він представив результати наукового відкриття, авторами якого є він спільно із завідувачем кафедри механіки механіко-математичного факультету ЛНУ ім. Івана Франка членом-кореспондентом НАН України Олександром Андрейківим, заступником директора з наукової роботи Фізико-механічного інституту ім. Г.В. Карпенка НАН України членом-кореспондентом НАН України Валентином Скальським і старшим науковим співробітником Фізико-механічного інституту ім. Г.В. Карпенка НАН України кандидатом технічних наук Богданом Климом. Обґрунтовуючи актуальність та практичне значення відкриття, доповідач зауважив, що воно дозволить по-новому підходити до технічного діагностування важливих конструкцій, наприклад, діагностування атомних реакторів, які має Україна.
На пленарному засіданні із доповіддю «Лікова психологія та поведінка» виступив завідувач кафедри клінічної фармації, фармакотерапії та медичної стандартизації Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького, професор Андрій Зіменковський.
Провідний науковий співробітник Фізико-механічного інституту ім. Г.В. Карпенка НАН України доктор технічних наук, професор Григорій Никифорчин представив доповідь «Олег Романів: життя, прожите в сродній праці», приурочену до 95-річчя з дня народження голови Наукового товариства ім. Шевченка члена-кореспондента НАН України Олега Романіва, який очолював НТШ з 1989 по 2005 рік. Доповідач розповів про основні віхи життя та науково-дослідницької праці Олега Романіва, а також його діяльності як голови НТШ, детально зупинившись на багатому науковому доробку вченого, який становить понад 1000 наукових і науково-популярних публікацій, у тому числі 10 монографій, 2 довідники та 40 винаходів.
Доповіді завершилися спільним обговоренням, у якому взяли участь заступник голови НТШ з науково-організаційних питань, професор Степан Гелей, провідний науковий співробітник Інституту фізики НАН України, професор Василь Шендеровський та директор Інституту української мови НАН України, професор Павло Гриценко.
Під час засідання ХХХIV Наукової сесії НТШ відбулося урочисте вручення дипломів Почесних членів НТШ. Цієї нагороди удостоїли лікаря-онколога, доктора медичних наук, професора Бориса Білинського, доктора філологічних наук, професора кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства ЛНУ ім. Івана Франка, члена-кореспондента НАН України, Заслуженого професора ЛНУ ім. Івана Франка Миколу Ільницького та доктора історичних наук, Заслуженого професора ЛНУ ім. Івана Франка Миколу Крикуна.
На завершення голова НТШ академік НАН України Роман Кушнір підсумував роботу комісій та осередків Наукового товариства ім. Шевченка в Україні. Він зазначив, що відбулися засідання 33 комісій, зокрема 2 з них – у рамках Секцій етнографії та фольклористики у Львові. Відбулися засідання в 9 обласних осередках НТШ. Практично на всіх засіданнях обговорювалися питання, пов’язані з відзначенням 150-річчя НТШ. Крім того, було проведено низку засідань та урочистих академій на пошану видатних науковців та ювілейних дат.
Після цього про свою діяльність прозвітували голови регіональних осередків та комісій НТШ. У своєму завершальному слові академік НАН України Роман Кушнір закликав членів НТШ провести у цьому році активну науково-організаційну роботу з підготовки низки заходів щодо відзначення 150-річчя НТШ, зокрема Ювілейної сесії Загальних зборів НАН України (8 грудня) у Києві, а також низки круглих столів та Урочистої Академії (14-16 грудня ц.р.) у Львові.
Більше інформації про захід на сайті ЛНУ ім. Івана Франка Фото: Прес-центр ЛНУ ім. Івана Франка
За інформацією Відділення математики НАН України