Народився В.Ф. Мачулін 23 квітня 1950 року в с. Завгороднє Харківської області. У 1972 році закінчив з відзнакою Київський політехнічний інститут (нині Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут»), і все його подальше творче життя було пов’язане з Інститутом фізики напівпровідників ім.В.Є. Лашкарьова НАН України, де він пройшов шлях від аспіранта до директора.
У стінах цього інституту він виконав кандидатську і докторські дисертації, став членом-кореспондентом і академіком НАН України.
Як вченому-досліднику і організатору творчого процесу В.Ф. Мачуліну був притаманний комплексний підхід до розв’язання фундаментальних і прикладних проблем науки. Його основні наукові праці були присвячені вивченню рентгенодифракційних явищ у напівпровідникових матеріалах і наноструктурах, а також розробці та практичному застосуванню високороздільних методів досліджень для діагностики реальної структури кристалів та квантоворозмірних систем.
Виконані ним фундаментальні дослідження стали основою експресних методів інтегральної оцінки структурної досконалості напівпровідникових та оптоелектронних кристалів і виробів на їх основі.
В.Ф. Мачулін започаткував новий комплексний рентгеноакустичний метод структурної діагностики слабо спотворених кристалів з комбінованими деформаційними полями, який має високу чутливість, точність та інформативність.
Під керівництвом В.Ф. Мачуліна проведено широке коло досліджень з вивчення впливу випромінювань різної природи на напівпровідникові матеріали та прилади. Встановлено механізми утворення дефектів при опроміненні та радіаційному відпалі, запропоновано нові технологічні процеси обробки матеріалів, які підвищують їх стійкість до зовнішніх впливів.
У творчому доробку В.Ф. Мачуліна понад 150 наукових праць, у тому числі п’ять монографій. Серед його учнів доктори і кандидати наук. Свою наукову та науково-педагогічну роботу В.Ф.Мачулін гармонійно поєднував з науково-організаційною діяльністю у Президії Національної академії наук України. На посадах начальника Науково-організаційного відділу Президії НАН України, а потім і головного ученого секретаря НАН України він зробив значний внесок у забезпечення ефективної діяльності НАН України як вищої наукової організації країни, підвищення її ролі у розбудові держави, вдосконалення організації та координації фундаментальних досліджень, підготовку наукових кадрів, зміцнення міжнародних наукових зв’язків та авторитету української науки у світі.
На посаді голови Вищої атестаційної комісії України у 2003-2010 роках В.Ф. Мачулін вніс вагомий внесок у справу вдосконалення і підвищення ефективності процесу атестації і підготовки та атестації наукових і науковопедагогічних кадрів вищої кваліфікації.
Видатні наукові та науково-організаційні досягнення В.Ф. Мачуліна було удостоєно високих держаних нагород. Його самовіддану працю відзначено Орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня, почесним званням «Заслужений діяч науки і техніки України». Він був двічі лауреатом Державної премії України у галузі науки і техніки.
Всі, кому довелось працювати з В.Ф.Мачуліним, знали його не лише як талановитого вченого і організатора науки, вимогливого керівника, а як чуйного, щирого товариша, здатного завжди зрозуміти інших і прийти на допомогу.
Звістка про його передчасну смерть спричинила невгамовний біль всім, кому доля дарувала нагоду зустрічатися і працювати з цією чудовою і мудрою людиною.
Президія Національної академії наук України.
Відділення фізики і астрономії НАН України.
Інститут фізики напівпровідників ім. В.Є. Лашкарьова НАН України.