Нещодавно Інститут соціології НАН України видав колективну монографію «Комплексні вимірювальні інструменти в соціологічних дослідженнях: розроблення, адаптація, обґрунтування достовірності», яку підготували співробітники відділу методології та методів соціології цієї наукової установи (за редакцією директора Інституту члена-кореспондента НАН України Євгенія Головахи та заступника директора з наукових питань Інституту доктора соціологічних наук Сергія Дембіцького).
|
У монографії представлено результати розроблення й адаптації комплексних вимірювальних інструментів для отримання достовірної соціологічної інформації. У перших трьох розділах викладено методологічні засади створення комплексних інструментів для вимірювання соціальних показників і методики, над розробленням та адаптацією яких авторський колектив працював у 1992–2021 роках і які були апробовані у багаторічному моніторингу суспільних змін в Україні, що його здійснює Інститут соціології НАН України. В останньому розділі висвітлено чинники, що впливають як на достовірність даних, одержуваних у масових опитуваннях, так і на рівень публічної довіри до цих даних і до виконавців опитувань.
У монографії висвітлено розроблення й використання таких методик соціологічного вимірювання, як:
- індекс суб’єктивної надійності респондентів;
- інтегральний індекс соціального самопочуття;
- індекс державної суб’єктності України;
- соціологічний тест «Типи політичної культури»;
- шкала узагальненої державної реальності;
- методика вимірювання адаптації, інклюзії та зміни ідентичностей в умовах масових міграцій;
- шкала соціальної дистанції у дослідженнях національної толерантності;
- шкала культурного інтелекту;
- індекс психологічного дистресу SCL–9–NR.
Книга стане у пригоді соціологам, викладачам суспільних дисциплін, студентам і аспірантам у галузі суспільствознавства, а також усім, кого цікавлять сучасні методи соціологічних досліджень і питання достовірності соціологічного знання, здобутого за допомогою кількісних методів.
За інформацією Інституту соціології НАН України