Старший науковий співробітник відділу історії України 20-30 рр. ХХ ст. Інституту історії України НАН України кандидат історичних наук Геннадій Єфіменко розповів про відновлення історичної справедливості між Україною та росією, екзистенційну небезпеку, яку росіяни бачать в українцях, і про те, чому деколонізація важливіша за декомунізацію.
Учений зазначив: «З початком повномасштабної російської агресії шоковані нелюдськістю агресора українці нерідко називали окупантів такими емоційними назвами «орки», «русня» тощо. Однак після того, як минув перший шок, то дедалі більше людей усвідомлює: на нас напала росія, вбивають і хочуть знищити українців як націю та виправдовують ті злочини не якісь міфічні істоти, а росіяни. Тож варто повертатися до справжніх назв. Тим більше, що насправді нічого незвичного для своєї моделі поведінки російські окупанти не роблять, то природно для них і подібні злочини стосовно українців вони раніше чинили неодноразово. Але треба розібратися з самим терміном «росіяни», адже в нього не одне значення».
Ознайомитися з відеозаписом інтерв’ю Міркування історика на тему, яка позначена в заголовку програми, можна прочитати у статті:
У чому плутанина в термінах «росіянин» та «русский» та що з цим робити? У: Перелом: Війна Росії проти України у часових пластах і просторах минувшини. Діалоги з істориками: У 2 кн. – К., 2022. – Кн. 1. С.437-445
Текст статті Весь двотомник «Перелом: Війна Росії проти України у часових пластах і просторах минувшини» можна завантажити з порталу Інституту історії України.
Перший том За інформацією Інституту історії України НАН України