українська
Анотація:Монографія присвячена ефектам, пов’язаним з дією зовнішніх полів (електричне поле, механічне напруження), у сегнетоелектричних кристалах з фазовими переходами типу лад-безлад. Викладаються результати експериментальних і теоретичних досліджень у цій області, що отримані впродовж останніх років в Інституті фізики конденсованих систем НАН України та Ужгородському національному університеті. Основна увага звернена на розвиток та аналіз підходів, що базуються на мікроскопічних моделях типу моделі протонного впорядкування та на напівфеноменологічному описі деформаційних та п’єзоелектричних явищ, а також на експериментальні дослідження структурних фазових переходів та полікритичних явищ у зовнішніх полях у сполуках типуSn2P2S6 з неспівмірними фазами. Об’єктами, що вивчаються, є також сегнетоактивні кристали групиKDP (ADP), сегнетоелектрикиDMAAlS іDMAGaSіз реорієнтаційними переходами, системи зі складною орієнтацією ефективних дипольних моментів (кристалиGPI та сегнетової солі). Дається також огляд літературних даних і обговорюються стан проблеми та розвиток теорії та експерименту в цій галузі.
Читацька аудиторія:Монографія може бути корисною для науковців, що працюють у галузі фізики сегнетоелектричних явищ. Викладені в ній методи та результати можуть бути використані при вивченні та описі польових ефектів в інших сегнетоактивних сполуках, у тому числі в системах зі змішаним механізмом фазових переходів; вони можуть також стимулювати розробки, спрямовані на практичне застосування згаданих ефектів.
російська
Анотація:Монография посвящена эффектам, связанным с действием внешних полей (электрическое поле, механическое напряжение), в сегнетоэлектрических кристаллах с фазовыми переходами типа порядок-беспорядок. Излагаются результаты экспериментальных и теоретических исследований в данной области, проводимых на протяжении последних лет в Институте физики конденсированих систем НАН Украины и Ужгородском национальном университете. Основное внимание обращено на развитие и анализ подходов, базирующихся на микроскопических моделях типа модели протонного упорядочения и на полуфеноменологическом описании деформационных и пьезоэлектрических явлений, а также на экспериментальные исследования структурных фазовых переходов и поликритических явлений во внешних полях в соединениях типаSn2P2S6 с несоизмеримыми фазами. Изучаются также такие объекты, как сегнетоактивные кристаллы группыKDP (ADP), сегнетоэлектрикиDMAAlS иDMAGaS з реориентацонными переходами, системы со сложной ориентацией эффективних дипольных моментов (кристаллыGPI и сегнетовой соли). Дается также обзор литературных данных и обсуждаются состояние проблемы и развитие теории и эксперимента в данной отрасли.
Читацька аудиторія:Монография может быть полезной для ученых, работающих в области физики сегнетоэлектрических явлений. Изложенные в ней методы и результаты могут быть использованы при изучении и описании полевых эффектов в других сегнетоактивных соединениях, в том числе в системах со смешанным механизмом фазовых переходов; они могут также стимулировать разработки, направленные на практическое применение перечисленных эффектов.