українська
Анотація:В монографії узагальнено численні дослідження, виконані під керівництвом автора, сформульовано фізико-хімічні основи та особливості екологічного каталізу – нового напрямку в практичному використанні каталізу. Екологічний каталіз – це розділ науки про каталіз, який вивчає закономірності реакцій каталітичного перетворення речовин, котрі можуть бути використані для вирішення технологічних питань охорони довкілля. Термін запропоновано автором у 1980 р.; наразі він є загальновизнаним у світовій практиці і широко використовується в науковій літературі. За результатами досліджень створені нові каталізатори. Запропоновано якісно нові, головним чином, нетрадиційні методи здійснення гетерогенно-каталітичних процесів – адсорбційно-каталітичний, "внутрішнього пальника", метод нагріву каталізатора електричним струмом. Описані приклади створення та розробки високоефективних методів очистки газових викидів від токсичних речовин. Запропоновано нові та вдосконалено існуючі промислово важливі технології з підвищеним ступенем безвідходності в енерго- та ресурсозберігаючих варіантах.
Читацька аудиторія:Рекомендується для спеціалістів, що працюють у галузі промислового каталізу, наукових і науково-технічних працівників, проектувальників, викладачів, аспірантів і студентів хімічних та хіміко-технологічних факультетів вищих навчальних закладів.
російська
Анотація:В монографии обобщены многочисленные исследования, выполненные под руководством автора, сформулированы физико-химические основы и особенности экологического катализа – нового направления в практическом использовании катализа. По результатам указанных исследований созданы новые катализаторы. Предложены качественно новые, главным образом, нетрадиционные методы осуществления гетерогенно-каталитических процессов – адсорбционно-каталитический, "внутренней горелки", метод нагрева катализатора электрическим током. Описаны примеры создания и разработки высокоэффективных методов очистки газовых выбросов от токсичных веществ. Предложены новые и усовершенствованы существующие промышленно важные технологии с повышенной степенью безотходности в энерго- и ресурсосберегающих вариантах.
Читацька аудиторія:Рекомендуется для специалистов в области катализа, научных и научно-технических работников, проектировщиков, а также в качестве учебного пособия для аспирантов, студентов и преподавателей химических и химико-технологических факультетов.