українська
Анотація:Представлено результати багаторічної інтродукційної та селекційної роботи у відділі нових культур Національного ботанічного саду ім. М.М. Гришка НАН України. Наведено дані щодо історії розвитку наукових досліджень з інтродукції трав’янистих корисних рослин у світі та в Україні. Показано внесок академіків М.І.Вавилова, М.М. Гришка, А.М. Гродзинського і професорів Д.Ф. Лихваря й Ю.А. Утеуша у збереження генофонду корисних рослин, збагачення культурної флори та поглиблення знання про інтродукцію і селекцію корисних рослин. Наведено дані про розвиток теоретичних і прикладних аспектів з інтродукції корисних рослин в Україні. Розроблено класифікацію корисних інтродуцентів. Доведено роль інтродукції як важливого фактора збагачення рослинних ресурсів і збільшення видового різноманіття культурфітоценозів. Представлено генофонд корисних рослин, інтродукованих у відділі нових культур НБС ім. М.М. Гришка НАН України. Показано рослинні ресурси у фітоенергоконверсії та обґрунтовано фундаментальні й прикладні аспекти інтродукції, селекції та використання рослин у фітоенергетиці. Відзначено роль інтродуцентів в органічному землеробстві. Представлено наукові розробки з корисних рослин інтродуцентів та сорти, створені на їх основі у відділі нових культур НБС ім. М.М. Гришка НАН України. Наведено характеристики нових одно- і багаторічних культур комплексного використання та технологія їх вирощування.
Читацька аудиторія:Для біологів, рослинників, спеціалістів сільського господарства, викладачів, аспірантів і студентів біологічного та аграрного профілю.
російська
Анотація:Представлены результаты многолетней интродукционной и селекционной работы в отделе новых культур Национального ботанического сада им. Н.Н. Гришко НАН Украины. Приведены данные относительно истории развития научных исследований по интродукции травянистых полезных растений в мире и в Украине. Показан вклад академиков Н.И. Вавилова, Н.Н. Гришко, А.М. Гродзинского и профессоров Д.Ф. Лихваря и Ю.А. Утеуша в сохранение генофонда полезных растений, обогащение культурной флоры и углубление знаний об интродукции и селекции полезных растений. Приведены данные о развитии теоретических и прикладных аспектов интродукции полезных растений в Украине. Разработана классификация полезных интродуцентов. Доказана роль интродукции как важного фактора обогащения растительных ресурсов и увеличение видового многообразия культурфитоценозов. Представлен генофонд полезных растений, интродуцированных в отделе новых культур НБС им. Н.Н. Гришко НАН Украины. Показаны растительные ресурсы в фитоэнергоконверсии и обоснованы фундаментальные и прикладные аспекты интродукции, селекции и использование растений в фитоэнергетике. Отмечена роль интродуцентов в органическом земледелии. Представлены научные разработки из полезных растений интродуцентов и сорта, созданные на их основе в отделе новых культур НБС им. Н.Н. Гришко НАН Украины. Приведены характеристики новых одно- и многолетних культур комплексного использования и технология их выращивания.
Читацька аудиторія:Для биологов, растениеводов, специалистов сельского хозяйства, преподавателей, аспирантов и студентов биологического и аграрного профиля.