українська
Анотація:Книга містить основні ідеї теорії гальмівного випромінювання фотонів від мінімальних до проміжних енергій, яке супроводжує альфа-розпад, протонний розпад, спонтанний поділ, зіткнення протонів з ядрами. Окремої уваги приділено кутовим розрахункам матричних елементів випромінювання. Теорія виявляється успішною в передбаченнях спектрів (без нормування на експеримент) для ряду розпадів ядер. Досліджується роль туннелювання, випромінювання фотонів з цієї області, вплив деформації ядра на форму спектру випромінювання. Для опису взаємодій використано потенційний підхід, що дозволяє на мові хвилевих функцій враховувати просторовий розподіл нуклонів, пов'язавши їх з реалістичними ядерними потенціалами. При описі експериментальних даних випромінювання фотонів у зіткненнях протонів з ядрами проміжних енергій запропонована теорія виявляється не менш успішною у порівнянні з відомими релятивістськими моделями, що робить її непоганою альтернативою до сучасної теорії Фейнманівських діаграм. Але теорія не містить інфрачервоної катастрофи, відомої у квантовій електродинаміці. Математичний апарат викладено з включенням проміжних викладень з орієнтиром на студента-фізика.
Читацька аудиторія:Книга призначена для студентів фізичних факультетів університетів та інших вишів. Може бути використана аспірантами та науковцями
російська
Анотація:Книга содержит основные идеи развиваемой автором теории тормозного излучения фотонов от минимальных до промежуточных энергий, которое сопровождает альфа-распад, протонный распад, спонтанное деление, столкновения протонов с ядрами. Отдельное внимание уделяется угловым расчетам матричных элементов излучения. Теория оказывается успешной в предсказаниях спектров (без нормировки на эксперимент) для ряда распадов ядер. Изучается роль туннелирования, излучение фотонов из этой области, влияние деформации ядра на форму спектра излучения. Для описания взаимодействий используется потенциальный подход, что позволяет на языке волновых функций учитывать пространственное распределение нуклонов, связав их с реалистическими ядерными потенциалами. В описании экспериментальных данных излучения фотонов в столкновениях протонов с ядрами промежуточных энергий теория оказывается не менее успешной по сравнению с известными релятивистскими моделями, что делает ее неплохой альтернативой к теории Фейнмановских диаграмм. Но теория не содержит инфракрасной катастрофы, известной в квантовой электродинамике. Математический аппарат излагается с включением промежуточных выкладок с ориентиром на студента-физика.
Читацька аудиторія:Книга ориентирована на студентов физических факультетов университетов и других вузов. Может быть использована аспирантами и научными работниками.