українська
Анотація:Наведена інформація про 223 види судинних рослин, які є злісними сегетальними, сегетально-рудеральними бур’янами або постійно трапляються в посівах різноманітних сільськогосподарських культур в Україні. Серед них присутні 145 (65%) чужорідних для аборигенної флори видів-вселенців, у т. ч. 6 видів внутрішнього фіто-санітарного карантину. Книга має основну та дві довідкові структурні частини (поради щодо застосування 13 сучасних гербіцидів як засобів контролю бур’янів й алфавітні покажчики латинських, російських, українських назв та комп’ютерний код 223 чинних латинських видових назв описаних бур’янів). В основній частині подані видові нариси за латинськими назвами в алфавітному порядку, окремо дві групи: 182 види з класу дводольних ("широколисті"), 37 видів однодольних разом з 3 видами осокових та 1 видом хвощових ("злаки"). У схематичному описі окремого виду наведені такі відомості: родина, повна видова латинська назва разом з найуживанішими синонімами, російська та українська назви; місцезростання; основний період проростання насіння (відростання надземної частини для багаторічників); габітус; типові діагностичні ознаки; описи сім’ядолей, сходів, пагону (стебла й листка); квітки і суцвіття, плоду і насінини; вказується період цвітіння, тривалість життєздатності насіння та інших діаспор у ґрунті; характер розповсюдження в посівах і посадках, як і у складі решти сільськогосподарських угідь, а також значимість рослини як бур’яну. Обов’язковою складовою видового нарису є фотоілюстрації: загальний вигляд у період цвітіння та плодоношення, часом з уточнюючими фрагментами, що ілюструють діагностичні ознаки; сходи у стадії сім’ядолей та перших справжніх листків; плід, насінина тощо.
Читацька аудиторія:Довідник розрахований на фахівців у галузі рослинництва, захисту рослин та охорони довкілля
російська
Анотація:Приведена информация о 223 видах сосудистых растений, являющихся злостными сегетальными, сегетально-рудеральными сорняками или постоянно встречающихся в посевах различных сельскохозяйственных культур в Украине. Среди них – 145 (65 %) чужеродные для аборигенной флоры виды-вселенцы, в т. ч. 6 видов внутреннего фитосанитарного карантина. Книга имеет главную и две справочные структурные части (советы по применению 13 современных гербицидов как средств контроля сорняков, алфавитные указатели латинских, русских, украинских названий и компьютерный код 223 латинских видовых названий описанных сорных растений). В главной части даны видовые очерки в алфавитном порядке латинских названий, отдельно две группы: 182 вида из класса двудольных ("широколиственные"), 37 видов однодольных вместе с 3 видами осоковых и 1 видом хвощевых ("злаки"). Схематическое описание отдельного вида содержит такие данные: семейство, полное видовое латинское название вместе с обычно употребляемыми синонимами, русское и украинское названия; местопроизрастание; основной период прорастания семян (отрастания надземной части для многолетников); габитус; типичные диагностические признаки; описания семядолей, всходов, побега (стебля и листа), цветка и соцветия, плода и семени; указывается период цветения; продолжительность жизнеспособности семян и других диаспор в почве; характер распространения в посевах и посадках, как и в составе остальных сельскохозяйственных угодий, а также значимость растения как сорняка. Видовые очерки иллюстрированы серией фотоснимков: общего вида в период цветения и плодоношения, иногда с фрагментами, акцентированными на диагностических признаках; всходов в стадии семядолей и первых настоящих листьев; плода, семени и пр.
Читацька аудиторія:Справочник рассчитан на специалистов в области растениеводства, защиты растений и охраны окружающей среды