українська
Анотація:Авторка аналізує культуру ворожості волинської шляхти, ритуали й сценарії конфлікту, норми і відступи від них (оголошення про помсту, виклики на поєдинок, акти символічного насильства, типові шляхетські переступи). Всупереч поширеному твердженню про шляхетську сваволю, авторка по-новому підходить до проблеми й віднаходить за рядками «кримінальних» джерел ті закони співжиття, які вводили агресію у певні рамки, робили анархію «впорядкованою». Конфліктні сторони повсякдення використано для ширшого аналізу системи цінностей, у згоді/незгоді з якою ранньомодерна людина вибудовувала свій власний світ, взаємини в родині й поза нею. У фокусі дослідження як масові уявлення і практики, так і окремі історії ворожості й замирення. Книжку написано на переважно архівних, не введених у науковий обіг судових матеріалах Волинського воєводства.
Читацька аудиторія:Книжка стане у нагоді не лише науковцям-гуманітаріям, а й широкому колу читачів, залюблених у власну історію.
російська
Анотація:Автор анализирует культуру враждебности волынской шляхты, ритуалы и сценарии конфликта, нормы и отступления от них (объявление о мести, вызовы на поединок, акты символического насилия, типичные благородные преступления). Вопреки распространенному утверждению о благородном произволе, автор по-новому подходит к проблеме и находит по строкам «криминальных» источников те законы общежития, которые вводили агрессию в определенные рамки, делали анархию «упорядоченной». Конфликтующие стороны повседневности использованы для широкого анализа системы ценностей, в согласии/несогласии с которой раннемодерный человек выстраивал свой собственный мир, взаимоотношения в семье и вне ее. В фокусе исследования как массовые представления и практики, так и отдельные истории враждебности и примирения. Книга написана на преимущественно архивных, не введенных в научный оборот судебных материалах Волынского воеводства.
Читацька аудиторія:Книга пригодится не только ученым-гуманитариям, но и широкому кругу читателей, влюбленных в свою историю.