українська
Анотація:Монографія присвячена вивченню фауни, таксономії, еволюції, зоогеографії та екології мурах України. У неї включено 146 видів з 39 родів 5 підродин, відомих в даний час в нашій країні. Охарактеризовано основні риси морфології, анатомії і фізіології мурах, методи їх збору та препарування. Висвітлено історію вивчення мурах як в світі в цілому, так і в Україні. На основі зонального і зоогеографічного аналізу показано, що лісостепова мірмекофауна не самобутня, а є похідним лісових фаун. Наведено діагнози таксонів різного рангу; представлені дані про кількісний склад родин, підродин, триб і родів як у світі в цілому, так і в Палеарктиці, Європі та Україні.Розглянуто питання філогенії і формування фаун ряду родів і таксонів більш високого рангу, що може становити інтерес для широкого кола зоологів. Окреслено ареали родів і коротко висвітлено основні риси біології та екології їх представників, а для кожного виду наведені карти ареалів — це зроблено вперше в монографіях по мурашкам не тільки України, а й Східної Європи в цілому. Для назв таксонів усіх рангів подано докладну синонімію. Складено визначальні таблиці підродин, родів і видів, що базуються в переважній більшості випадків на ознаках всіх каст. Таблиці дуже багато ілюстровані фотографіями, зробленими на сканувальному електронному мікроскопі і світлових мікроскопах — вперше в мірмекологічних зведеннях для Східної Європи.
Читацька аудиторія:Розглянуто питання філогенії і формування фаун ряду родів і таксонів більш високого рангу, що може становити інтерес для широкого кола зоологів.
російська
Анотація:Настоящая монография посвящена изучению фауны, таксономии, эволюции, зоогеографии и экологии муравьев Украины. В нее включены 146 видов из 39 родов 5 подсемейств, известных в настоящее время в нашей стране. Охарактеризованы основные черты морфологии, анатомии и физиологии муравьев, методы их сбора и препарирования. Освещена история изучения муравьев как в мире в целом, так и в Украине. На основе зонального и зоогеографического анализа показано, что лесостепная мирмекофауна не самобытна, а является дериватом лесных фаун. Приведены диагнозы таксонов разного ранга; представлены данные о количественном составе семейств, подсемейств, триб и родов как в мире в целом, так и в Палеарктике, Европе и Украине.Рассмотрены вопросы филогении и формирования фаун ряда родов и таксонов более высокого ранга, что может представлять интерес для широкого круга зоологов. Очерчены ареалы родов и кратко освещены основные черты биологии и экологии их представителей, а для каждого вида приведены карты ареалов — это сделано впервые в монографиях по муравьям не только Украины, но и Восточной Европы в целом. Для названий таксонов всех рангов дана подробная синонимия. Составлены определительные таблицы подсемейств, родов и видов, основанные в подавляющем большинстве случаев на признаках всех каст. Таблицы очень богато иллюстрированы фотографиями, сделанными на сканирующем электронном микроскопе и световых микроскопах — впервые в мирмекологических сводках для Восточной Европы.
Читацька аудиторія:Рассмотрены вопросы филогении и формирования фаун ряда родов и таксонов более высокого ранга, что может представлять интерес для широкого круга зоологов.