українська
Анотація:У монографії розглянуто результати досліджень в Антарктиці у галузі наук про Землю за 20 років від початку діяльності України на льодовому континенті. Комплексний підхід, що об’єднав фахівців з геології, геофізики, геодезії, радіофізики, електромагнетизму та приладобудування, дозволив з єдиних позицій дослідити широке коло проблем природознавчих наук на унікальному природному полігоні Української антарктичної станції «Академік Вернадський».
Описано методики, апаратурні комплекси, технології, теоретичні моделі, бази даних моніторингових спостережень для дослідження взаємодії різних геосфер за даними про просторово-часову структуру геофізичних полів у діапазоні від секунд (магнітосфера-іоносфера) до мільйонів років (тектоносфера). Запропоновано нові підходи і методи обробки даних дистанційних зондувань (у тому числі супутникових), тектономагнітних та магнітоваріаційних спостережень, моніторингу динаміки льодовикового покриву, електромагнітного зондування. Отримано ряд нових фундаментальних результатів про динаміку геофізичних полів та взаємодію геосфер в Антарктиці. Побудовано моделі геодинамічної еволюції та глибинної будови літосфери, процесів у геокосмосі, зв’язку атмосферної та космічної погодних систем, довгострокових змін навколишнього середовища, приведено дані про ресурсний потенціал регіону.
російська
Анотація:В монографии представлены результаты исследований в Антарктике в области наук о Земле за 20 лет от начала деятельности Украины на ледовом континенте. Комплексный подход, объединивший специалистов по геологии, геофизике, геодезии, радиофизике, электромагнетизму и приборостроению, позволил с единых позиций исследовать широкий круг проблем естественных наук в Антарктике на уникальном природном полигоне Украинской антарктической станции «Академик Вернадский».
Создана основа (полигоны, методики, аппаратурные комплексы, технологии, теоретические модели, базы данных мониторинговых наблюдений) для исследования взаимодействия разных геосфер на основе данных о пространственно-временной структуре геофизических полей в диапазоне от секунд (магнитосфера-иононосфера) до миллионов лет (тектоносфера). Предложены и внедрены новые подходы и методы обработки данных дистанционных зондирований (в том числе спутниковых), тектономагнитных и магнитовариационных наблюдений, мониторинга динамики ледникового покрова, электромагнитного зондирования. Получен ряд новых фундаментальных результатов о динамике геофизических полей и о взаимодействии геосфер в Антарктике. В частности, это модели геодинамической эволюции и глубинного строения литосферы, процессов в геокосмосе, связи атмосферной и космической погодных систем, долговременных изменений окружающей среды, данные про ресурсный потенциал региона.