українська
Анотація:У монографії проаналізовано стан проблеми змінення клімату під впливом океанських процесів з періодом від року до декількох десятків – ста років. З погляду сучасних уявлень розглянуто еволюцію великомасштабних аномалій у полях температури, густини та циркуляційних характеристик у діяльному шарі океану (з типовою товщиною 100-200 м), у головному термокліні (завтовшки 1-2 км) та глибинних шарах (від 2 до 5 км) як один з основних механізмів довгоперіодної мінливості у системі океан-атмосфера. Вивчено міжрічні коливання типу Ель-Ніньйо-Південне та Північноатлантичне коливання, десятирічна і міждесятирічна мінливість кліматичної системи, а також розглянуто проблему виділення антропогенних трендів на фоні інтенсивної мінливості природного походження.Сформульовано рекомендації з підтримки й розвитку глобальної системи спостережень в океані та стратегії прийняття рішень в умовах невизначеності пов’язаної з імовірними наслідками антропогенної мінливості глобального та регіонального характеру.
Читацька аудиторія:Для спеціалістів у галузі океанографії, метеорології та теорії клімату, студентів і аспірантів, що навчаються за спеціальностями “Океанологія”, “Метеорологія та кліматологія”, “Геофізика”.
російська
Анотація:В монографии проанализировано состояние проблемы изменения климата под влиянием океанических процессов с периодом от года до нескольких десятков – ста лет. С позиции современных представлений рассмотрена эволюция крупномасштабных аномалий в полях температуры, плотности и циркуляционных характеристик в деятельном слое океана (с типичной толщиной 100-200 м), в главном термоклине (толщиной около 1-2 км) и глубинных слоях (от 2 до 5 км) как один из основных механизмов долгопериодной изменчивости в системе океан-атмосфера. Изучены межгодовые колебания океан-атмосфера типа Эль-Ниньо-Южное и Северо-Атлантическое колебание, десятилетняя и междесятилетняя изменчивость климатической системы, а также рассмотрена проблема выделения антропогенных трендов на фоне интенсивной изменчивости естественного происхождения. Сформулированы рекомендации по поддержанию и развитию глобальной системы наблюдений в океане и стратегии принятия решений в условиях неопределенности, связанной с вероятными последствиями антропогенной изменчивости глобального и регионального характера.
Читацька аудиторія:Для специалистов в области океанографии, метеорологии и теории климата, студентов и аспирантов, обучающихся по специальностям “Океанология”, “Метеорология и климатология”, “Геофизика”.