Метою представленого циклу робіт була розробка та перевірка ефективності на моделі тривимірної культури сфероїдів людських злоякісних клітин нових комбінаційних протипухлинних методів на основі голодування за амінокислотою аргініном.
Пошук нових методів лікування раку є однією з найгостріших потреб нашого часу. Незважаючи на значні успіхи в розумінні молекулярних механізмів виникнення злоякісних захворювань, рівень смертності серед ракових хворих залишається надзвичайно високим. Тому розробка нових підходів онкотерапії, особливо таких, що базуються на спільному застосуванні кількох препаратів спрямованої дії, а також пошук модельних систем для адекватного тестування їх протипухлинних властивостей, є актуальними і терміновими завданнями сучасної медицини та клітинної біології.
У результаті проведеної роботи вперше розроблено і апробовано in vitro на моделі сфероїдів злоякісних клітин людини новий експериментальний протипухлинний підхід на основі застосування рекомбінантного ферменту розщеплення аргініну, аргінази, природного аналога аргініну, канаваніну, та рентгенівського опромінення. Виявлено кореляцію між статусом гена-супресора пухлин р53 та рівнем чутливості людських пухлинних клітин до дефіциту аргініну. Вперше розроблено детальні протоколи експериментів та відпрацьовано методики для аналізу впливу голодування за індивідуальними амінокислотами на людські пухлинні клітини за умов їх культивування в тривимірній сфероїдній культурі. Вперше показано, що аналог аргініну, канаванін, за умов його застосування на фоні дефіциту аргініну, характеризується цитотоксичною дією, спрямованою селективно проти пухлинних клітин. Вперше виявлено та охарактеризовано радіосенситизуючі властивості рекомбінантного ферменту розщеплення аргініну, аргінази, та її поєднання з канаваніном. Результати проведених досліджень апробовані та підтверджені на 10 людських епітелійних пухлинних клітинних лініях у двовимірній моношаровій культурі та 4 людських пухлинних лініях у тривимірній сфероїдній культурі. Показано кореляцію результатів, отриманих з використанням тривимірної культури сфероїдів злоякісних клітин людини, із даними літератури про клінічні випробування на пацієнтах-добровольцях.
Цикл робіт включає 35 публікацій, із них 4 статті (у тому числі – 3 статті в іноземних журналах із загальним імпакт-фактором 9,6) та тези 31 доповіді у збірниках матеріалів вітчизняних та міжнародних з’їздів і конференцій, що вийшли друком впродовж 2008–2012 років.