В циклі робіт розроблено метод отримання унікальних ензимів з отрути ефи багатолускової, які специфічно гідролізують ключові протеїни системи гемостазу – протромбін та фібрин(оген).
Виділений з отрути ефи багатолускової активатор протромбіну (екамулін) використано для отримання проміжного продукту активації протромбіну - мезотромбіну. Отриманий нами мезотромбін активував фактор ХІІІ зсідання крові, згортав фібриноген, модулював агрегацію тромбоцитів. Використання екамуліну дозволяє отримати стабільний препарат мезотромбіну, придатний для використання в модельних системах in vitro.
Кроме того, екамулін має унікальну здатність активувати як інтактний протромбін, так і його функціонально неактивні форми (ФНФП). Тому він є перспективним інструментом для створення тестів лабораторної діагностики, спрямованих на визначення меркерів ранньої діагностики активації системи зсідання крові. Доведено, що тест з використанням екамуліну є інформативним для прогнозу розвитку тромбофілії за системного червоного вовчака, виразкової хвороби шлунку, а також дозволяє контролювати чутливість пацієнтів до антикоагулянтів непрямої дії та корегувати їх дозу. Виявлення ФНФП також є важливим показником стану протеїнсинтезувальної функції печінки, тому визначення його вмісту дає змогу оцінити функціональний стан печінки та ефективність гепатопротекторної терапії.
Отримана з отрути ефи багатолускової фібриногеназа високоспецифічно розщеплює пептидний зв’язок фібриногену ВβR42-A43. Тому її було використано як інструмент для фундаментальних досліджень структури фібриногену та конформаційних перебудов в молекулі фібриногену в процесі його активації. Крім того, було показано, що гідролізований фібриногеназою фібриноген не здатен до нормальної полімеризації, є доступним для дії фібринолітичної системи, зокрема плазміну, та слабко підтримує агрегацію тромбоцитів. Зважаючи на такі властивості, а також те, що фібориногеназа не впливає на інші компоненти крові, даний ензим може стати основою розробки фібринолітичного препарату для лікування тромбозів та корекції дисбалансу в системі гемостазу.