Цикл наукових праць складається з 7 наукових статей, опублікованих протягом 4 років.
Робота присвячена вивченню морфофункціональних характеристик культур клітин наднирників новонароджених поросят, а також їх змін при кріоконсервуванні в залежності від вихідного стану біоматеріалу, який заморожується. Досліджено вплив умов ферментативного отримання та культивування клітин наднирників новонароджених поросят на їх морфологію і гормональну активність в культурі in vitro.
В роботі представлені дані імуноцитохімічного, радіоімунологічного, біохімічного методів дослідження, світлової та флуоресцентної мікроскопії, морфометричного аналізу клітинних культур до і після кріоконсервування, а також при їх культивуванні в різних умовах. Показано, що при культивуванні клітин в середовищі, що містить 10% ФТС, спостерігається формування цитосфер, а після пересіву цитосфер - міграція з них нейроноподібних клітин. Клітини, що мігрують з цитосфер, експресують β-III-тубулін, але не експресують S-100.
Докладно описана актуальність проблеми та обґрунтовано необхідність проведення експериментів з кріоконсервування. Представлено результати кріоконсервування клітин первинної культури, а також фрагментів тканини наднирників. Показано, що після кріоконсервування первинних культур у вигляді суспензії клітин зі швидкістю охолодження 1 град / хв в середовищах, що містять 5-15% ДМСО без ФТС або з додаванням ФТС (10 або 25%), зберігалася секреція кортизолу, спостерігалося формування моношару і цитосфер, а також з'являлися нейроноподібні клітини при рекультивуванні. Встановлено, що при кріоконсервуванні фрагментів тканини під захистом 10% ДМСО зі швидкістю охолодження 0,3 град / хв і ферментативній обробці може бути отримана первинна культура клітин, в якій формуються цитосфери і з'являються β-III-тубулін позитивні клітини нейрональної морфології. Кріоконсервування зі швидкостями охолодження більше 1 град / хв не дозволяє отримати моношарову культуру, оскільки клітини втрачають здатність до розпластування.
Наукові результати роботи були представлені в 7 статтях у фахових наукових журналах, в тому числі 1 - у зарубіжному виданні; і в 5 тезах доповідей на конференціях, з'їздах та симпозіумах.