У роботі представлено розроблені автором нові методи визначення біофізичних і морфоструктурних показників деревостанів на основі використання лідарних даних.
Наведено огляд сучасних підходів до отримання оцінок індексу листової поверхні LAI - одного з найбільш повних і об'єктивних показників активності процесів фотосинтезу рослинності. Запропоновано метод дистанційного оцінювання індексу LAI на основі використання матеріалів авіаційної лідарної зйомки. Розрахункова частина методики базується на регресійній моделі зв'язку між значеннями індексу LAI та деривативами (похідними продуктами) за даними авіаційної лідарної зйомки. Побудовано рівняння множинної регресії. Наведено результати випробування запропонованого методу, які підтверджують його працездатність і досить високу точність. Разом з тим намічені напрямки подальших досліджень по підвищенню точності методу.
Необхідною умовою для точного визначення фітомаси є наявність морфоструктурних показників деревостану, зокрема, кількість дерев на одиницю площі, висота дерев, площа проективного покриття. Застосування сучасних дистанційних методів дозволило отримати необхідні оцінки для зазначених морфоструктурних показників. Зокрема, в роботі з цією метою був застосований метод автоматизованого виявлення окремого дерева в лісовому масиві за даними лазерно-локаційної зйомки. Після проведення оцінки точності цих показників вони були використані в розрахунках фітомаси на великих територіях.
Порівняння результатів розрахунків величини фітомаси з використанням даних лазерно-локаційної зйомки з результатами польових досліджень показало, що дистанційний метод дозволяє одержувати більш реальні оцінки фітомаси, причому в значно менший час.