Представлено Інститутом хімії високомолекулярних сполук НАН України.
В представленій роботі розроблено та узагальнено наукові основи одержання нових біологічно активних полімерних матеріалів та покриттів з комплексом спеціальних властивостей для потреб сучасної медицини. Запропоновано поєднання сучасних способів одержання ефективних композиційних матеріалів, методів їх медико-біологічних досліджень in vitro та in vivo.
Розроблено фізико-хімічні та хімічні методи одержання полімерних матеріалів з наночастинками срібла в матрицях різної будови за рахунок їх відновлювальної активності (in situ). Розроблено та оптимізовано нові принципи одержання наноструктурованих наповнювачів на основі наночастинок срібла, в тому числі гібридного типу, вивчено їх будову, основні властивості та біологічну активність у складі композитів. Встановлено, що отримані матеріали мають стійку та тривалу бактерицидну активність навіть за наднизької концентрації активної складової. Встановлено фізико-хімічні закономірності розподілу нанонаповнювача в залежності від будови матриці та природи дисперсної складової.
Створено полімерні імплантаційні матеріали на основі сітчастого поліуретану з наночастинками срібла та фероцену, що володіють з вираженою біологічною активністю та високою біосумісністю для заповнення дефектів кісткової тканини. Показано, що отримані матеріали зменшують запальну реакцію та прискорюють настання проліферативної фази запального процесу. Розроблено біосумісний імплантаційний матеріал з пролонгованою дією, що містить метилурацил, для зменшення явищ альтерації та ексудації в зоні розміщення імплантату й активації процесів регенерації. Розроблено клей медичний для склеювання, фіксації м’яких тканин, кісток, лоскотів шкіри, заповнення кісткових дефектів, а також для прискорення процесів регенерації. Клей медичний успішно пройшов доклінічні, клінічні та кваліфікаційні випробування, отримав свідоцтво про державну реєстрацію як медичний виріб та впроваджений в медичну практику. Розроблено комплексну систему медико-біологічних досліджень, що дало змогу оцінити біологічну активність, біосумісність та ефективність застосування полімерних імплантаційних матеріалів в медицині.
Представлена робота є актуальною для вітчизняної науки та виробництва, сприяє поглибленню знань в найбільш перспективних напрямах світової науки та технології, як нанотехнологія, багатоцільові полімерні композити, матеріали медичного призначення. Результати досліджень викладено у 30 наукових роботах, в тому числі в 20 статтях у фахових виданнях і 2 патентах. Роботи авторів процитовано в більш ніж 100 наукових статтях згідно з науковими базами даних Chemical Abstracts, Scopus, Google Academia.