В роботі досліджено пробіотичні властивості бактерій родів Lactobacillus і Bacillus. Ізольовано нові штами лактобацил з традиційних ферментованих продуктів України рослинного та тваринного походження; відібрано пігментовані штами бактерій роду Bacillus. Досліджувані штами мікроорганізмів віднесено до пробіотичних культур. Також вивчено їх біологічну активність та висвітлено нові аспекти можливих шляхів її реалізації. Вперше визначено склад та структурні відмінності тейхоєвих кислот штамів L. plantarum 11/16 і 195D. Встановлено, що тейхоєві кислоти цих штамів підвищують показник фагоцитозу та проліферацію макрофагів, але не впливають на функціональну активність макрофагів. Показано, що пігменти B. amyloliquefaciens ІМВ В-7513 і ІМВ В-7525 представлені комплексом ліпідів та вуглеводів та відносяться до С30-апокаротиноїдів. Вперше досліджено закономірності синтезу каротиноїдів вищезгаданими штамами за умов глибинного культивування. Доведено ефективність використання каротин-синтезувальних штамів бацил in vivo. Показано здатність штаму B. thuringiensis IMB B-7324 синтезувати позаклітинні пептидази, оптимізовано умови його культивування та схеми виділення ензимів. Внаслідок цього досягнуто значного зростання ферментативної активності, що перевищувала активність комерційних препаратів-аналогів.
Отже, запропоновано нові штами для використання у промисловості, медицині та ветеринарії, а також розроблено підходи до отримання високоактивних біологічних препаратів на їх основі.
Наукові результати циклу робіт відображено в 1 монографії, більш ніж 70 публікаціях. Новизну та конкурентоспроможність отриманих результатів захищено 3 патентами України. Загальний індекс цитування складає понад 6 згідно баз даних Google Scholar, роботи авторів процитовано в більш ніж 15 наукових і науково-прикладних журналах в Україні та за кордоном.