Робота присвячена питанню впливу технологічних параметрів електронно-променевої гарні сажної плавки з електромагнітним перемішуванням розплаву на структуру і властивості виливків з титану та його сплавів.
В роботі досліджено технологічні особливості методу ЕПГП з ЕМП розплаву і їх вплив на формування структурних параметрів і механічних властивостей литих титанових сплавів трьох основних структурних груп. Проведено кореляційний аналіз зв'язку технологічних параметрів плавки з особливостями досліджуваних параметрів структури і властивостей одержаних сплавів. Визначено відповідні залежності, результати яких описані математичними моделями.
Вирішено задачу багатокритеріальної оптимізації режимів виплавки титану і його сплавів, що дає можливість моделювати технологічний процес, забезпечуючи отримання титанових виливків з наперед заданими структурними параметрами і твердістю.
Встановлено, що фактори, які впливають на структурні параметри і механічні властивості виливків титанових сплавів різних структурних груп розрізняються, причому найбільш істотний вплив для всіх сплавів мають ступінь легування, маса відливки, потужність плавки перед зливом і тривалість заливки металу в форму.
Показано, що отримані методом ЕЛГП з ЕМП промислові титанові сплави мають характеристики міцності вище або на рівні з аналогічними сплавами в інших станах. Пластичність сплавів, які містять β-фазу є нижчою за необхідну, що пояснюється утворенням по межах первинного зерна розвинених ділянок α-фази. Усунення цього явища можливо за допомогою термообробки і / або при збільшенні швидкостей кристалізації металу у ливарній формі.