На сучасному етапі розвитку процесів сушіння в Україні та світі постала нагальна потреба в створенні та розробці високоефективної сушильної техніки, яка б забезпечувала мінімальні витрати енергії та високу якість матеріалу. На процеси сушіння в світі витрачається 10-12% всієї енергії. В Україні, за нашими підрахунками, на ці процеси витрачається 25% всієї енергії, а в самому лише агропромисловому комплексі – 15%. При цьому випаровується до 5 млн. т вологи, яка відноситься до парникових газів, в оточуюче середовище.
В світі почали використовувати конденсаційний метод зневоднення, який використовує тепловий насос. Витрати енергії на випаровування вологи нижчі за витрати енергії в існуючих сушарках у 3…4 рази. За рахунок використання в тепловому насосі низькотемпературної енергії відпрацьованого теплоносія. А в самій сушарці при використанні цього метода знижується парціальний тиск, що інтенсифікує процес видалення вологи з матеріалу. Але для правильного використання цього методу треба проводити додаткові дослідження.
Мета роботи - підвищити тепломасообмін при зневодненні термолабільних колоїдних капілярно-пористих матеріалів під час сушіння функціональної рослинної сировини зі збереженням біологічно активних речовин вихідних компонентів в інноваційних тепло-насосних сушарках.
Основні завдання наукового проєкту: на основі теоретичних та експериментальних досліджень обґрунтувати підвищення енергоефективності тепломасообмінних процесів під час сушіння термолабільної функціональної рослинної сировини зі збереженням біологічно активних речовин вихідних компонентів. З розробкою енергоефективних режимів зневоднення та модернізацією теплонасосних сушарок.