Актуальність та важливість теми наукового проєкту:
Кріоконсервування репродуктивних клітин є найкращим способом збереження генофонду аквакультурних, промислових, рідкісних і зникаючих видів риб. Науковий ефект проєкту полягає в тому, що дослідження впливу факторів кріоконсервування та довгострокового низькотемпературного зберігання на морфофункціональні характеристики сперматозоїдів цінних промислових та зникаючих риб, які понад 30 років зберігаються в унікальній колекції генетичних ресурсів, є актуальним і перспективним для розуміння механізмів кріорезистентності сперми риб, створення нових, більш ефективних технологій кріоконсервування їх генетичного матеріалу.
Колекція сперми коропових, осетрових та лососевих риб ІПКіК НАН України є унікальною. Колекція збиралась з різних регіонів Євразії починаючи з 1980-х років і зберігалась одночасно у кріобанку в с. Рибне (Московська обл.) та у Харкові. На жаль, матеріал, що був закладений у російському кріобанку в 1990-х роках було втрачено. Це означає, що зразки генетичного матеріалу багатьох видів та порід риб зберігаються лише у кріобанку ІПКіК НАН України і мають виключне значення, бо не мають аналогів у світі. Все це обумовлює потребу їх подальшого дослідження, збереження та відновлення.
Мета та основні завдання наукового проєкту:
Метою проєкту є дослідження впливу факторів кріоконсервування та довгострокового низькотемпературного зберігання на морфофункціональні характеристики і цілісність ДНК сперматозоїдів цінних промислових, рідкісних та зникаючих риб, які понад 30 років зберігаються в унікальній колекції генетичних ресурсів.
Очікувані наукові або науково-технічні результати виконання наукового проєкту:
Будуть визначені фактори, які впливають на зниження морфофункціональних характеристик сперматозоїдів після кріоконсервування та довгострокового низькотемпературного зберігання (понад 30 років) у залежності від видової належності риб, та ефективні протоколи кріоконсервування гамет риб.