2023 року в межах проєкту «Наукова книга. Молоді вчені» Видавництво «Наукова думка» НАН України опублікувало монографію молодої літературознавиці – молодшої наукової співробітниці відділу компаративістики Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України кандидата філологічних наук Яніни Юхимук «Музичний екфразис: зміст і форма».
Авторка монографії пропонує змінити підхід до аналізу художніх текстів, котрі розглядаються як результат взаємодії різних видів мистецтва. Зокрема, приділяє увагу розмежуванню явища, виокремлюючи два його типи: як мистецького прийому та як жанрового елементу. Ілюстративний матеріал демонструє можливість збігів, коли форма музичного твору була надана і прозовому вербальному тексту, насиченому риторичними фігурами, що споріднюють його з тим самим, форму якого наслідує, або й іншими, котрі письменник чи письменниця вважали за доцільне інкорпорувати.
У книзі наведені приклади відмінності екфразису від інших риторичних фігур, природа яких полягає в описовості. Саме творення й використання культурного коду та принципу перекодування смислів є, як вважає Яніна Юхимук, головним критерієм для ідентифікації екфразису, що виводить його за межі звичного інтермедіального поля, перетворюючи на інструмент інтертекстуальності.
Серед розглянутих проблемних питань – подолання «барʼєру» для музичних творів, котрі довгий час вважалися занадто абстрактними, на відміну від візуальних і вербальних форм мистецтва, а тому не здатними творити розпізнавані смисли і транслювати їх представникам інших культур.
Дослідниця проводить уявний експеримент, схожий на проведений Френком Джексоном (у статтях «Epiphenomenal Qualia» і «What Mary did not know»), обіцяючи продовження спостережень, де визначальними будуть вектори кількості, швидкості та якості поширення інформації.
Видання стане у пригоді дослідникам, викладачам, аспірантам, студентам філологічних спеціальностей, учителям і всім, хто цікавиться й захоплюється мистецтвом.
За інформацією Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України