Керівник Українського центру вивчення Голокосту, провідний науковий співробітник Інституту політичних і етнонаціональних досліджень імені І.Ф. Кураса НАН України кандидат історичних наук Анатолій Подольський у своєму інтерв’ю розповів про поділ на «хороших» і «поганих» євреїв, тих, які пережили концтабори, гетто, і тих, які були в евакуації, та про те, як це стосується сучасної України.
Учений зазначив: «Історики дискутують, порівнюючи злочини путінської Росії зі злочинами гітлерівської Німеччини. Ми приречені на порівняння сучасної війни проти України з боку Московії із Другою світовою війною. Українські та західні інтелектуали порівнюють режим, диктатуру, ідеології, практики й націонал-соціалізму, і комунізму, і сучасної Росії. Й у тому плані Голокост також є предметом обговорення. Ми говоримо про долю євреїв у роки Другої світової та українців сьогодні. Лариса Якубова, відома історикиня, написала торік у березні, що українська політична нація, громадяни України різного етнічного походження під час повномасштабного вторгнення РФ – як етнічні євреї у Другій світовій війні. Йдеться про те, що сьогодні такі злочини проти цивільного населення, ненависть ворога до української державності та громадянства порівнюють з ненавистю на основі расової політики проти євреїв у часи націонал-соціалізму. Важливо відповідально порівнювати цілий спектр, говорити про типологію, особливості. Робити це потрібно обережно, професійно, фахово».
Мета цього інтерв’ю – не порівняння того, хто більше страждав, чи проведення паралелей між Голокостом і сучасними подіями в Україні. Важливо розуміти, що жахливий досвід, який українці зараз переживають, люди вже проходили. Можливо, ця інформація дасть змогу надалі зупинити або зробити меншою хвилю післявоєнної агресії один до одного.
Ознайомитися з аудіозаписом інтерв’ю За інформацією медіаресурсу «Громадське радіо»