18 травня 2023 року в Інституті біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України відбудеться чергове засідання міждисциплінарного загальноакадемічного семінару у галузі природничих наук «Актуальні питання фізико-хімічної та математичної біології».
Доповідь «Фотофармакологія та фотодинамічна терапія: вчора, сьогодні, завтра» виголосить директор Навчально-наукового інституту високих технологій Київського національного університету імені Тараса Шевченка доктор хімічних наук, професор Ігор Комаров.
Початок заходу – о 10:30 (орієнтовна тривалість – 2 години).
Адреса: Київ, вул. Леонтовича, 9, Актова зала Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України.
Доктор хімічних наук, професор Ігор Комаров (фото: пресслужба НАН України) |
Авторські тези доповіді
Фотофармакологія спрямована на створення і використання у медицині нових лікарських засобів, біологічною активністю яких можна керувати за допомогою світла (мал. 1). Молекули сучасних кандидатів на такі лікарські засоби здатні під дією світла різних довжин хвиль зворотно змінювати свою структуру і, як наслідок, перетворюватися з неактивної, нетоксичної форми на активну – й навпаки. Такі засоби можна буде вводити в організм у нетоксичній формі й активувати світлом певної довжини хвилі у місцях уражень, виразок, ракових пухлин – там, де це потрібно для лікування. Ба більше, дією світла іншої довжини хвиль їх можна деактивувати після того, як лікувального ефекту буде досягнуто. Отже, фотокеровані лікарські засоби можуть бути безпечнішими як для пацієнтів, так і для довкілля. Чи насправді це так? Які реальні перспективи фотофармакології сьогодні та чого слід очікувати у майбутньому? Про ці й інші важливі питання йтиметься у лекції доктора хімічних наук, професора Ігоря Комарова, який керує українськими фармакологічними дослідженнями. Науковець порівнюватиме фотофармакологію з фотодинамічною терапією – давно відомим підходом до лікування онкологічних та інфекційних хвороб.
Мал. 1 |
Довідково
Міждисциплінарний загальноакадемічний семінар у галузі природничих наук «Актуальні питання фізико-хімічної та математичної біології» започатковано на базі Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України відповідно до Постанови Президії НАН України № 134 від 22 березня 2023 р.
Мета семінару – періодичне заслуховування й обговорення наукових доповідей, присвячених застосуванню сучасних експериментальних і теоретичних методів хімії, фізики й математики для розв’язання нагальних проблем сучасної біології, зокрема у галузі біохімії, біофізики, молекулярної та клітинної біології, біоенергетики, геноміки, медичної біології, фармакології, нанобіотехнології, системної та синтетичної біології.
Необхідність семінару зумовив прогрес таких «перехресних» наук і наукових напрямів, як біофізична хімія, фізична біохімія, хімічна біофізика, біохімічна фізика, фізико-хімічна біологія, фізика живого, математична біофізика, теоретична біологія, біоінформатика, штучний інтелект в біології та медицині тощо.
Засідання семінару щомісяця відбуваються в Актовій залі Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України (Київ, вул. Леонтовича, 9). Долучитися до семінару можна також в онлайн-режимі. «Двері» семінару відкриті не лише для науковців Національної академії наук України та співробітників і студентів українських закладів вищої освіти, а й для всіх охочих.
Пропозиції щодо виступів із доповідями (обсяг тез доповіді – 1–2 сторінки) надсилайте, будь ласка, на електронні скриньки керівника семінару – заступника директора з наукової роботи Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України, завідувача відділу біохімії м’язів цього Інституту академіка Сергія Олексійовича Костеріна: kinet@biochem.kiev.ua ; kosterin.serg@gmail.com
За анонсами засідань семінару стежте також
на сайті Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України. За інформацією Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України