15–19 липня 2023 року в Буенос-Айресі (Аргентина) тривав 27-й Всесвітній конгрес політичної науки, до якого долучилася й завідувачка відділу політичних інститутів і процесів Інституту політичних і етнонаціональних досліджень імені І.Ф. Кураса НАН України член-кореспондент НАН України Галина Зеленько. Захід організувала Міжнародна асоціація політичної науки – International Political Science Association / Association internationale de science politique, IPSA/AISP. Цьогорічна тема зібрання – «Політика в епоху транскордонних криз: вразливість і стійкість». У фокусі уваги конгресу була спроможність сучасних держав розв’язувати гострі (або ж так звані «злі») проблеми в добу транскордонних криз.
![](https://files.nas.gov.ua/PublicMessages/ContentPhoto/0/2023/07/_w/230726223137149-3381_jpg.jpg) |
Конгрес 2023 року став історичним для IPSA, адже до нього долучилося найбільше делегатів із часу заснування цього об’єднання 74 роки тому – понад 3000 фахівців з більш як 100 країн. Вони представили понад 2800 доповідей за650-ма панелями, що охопили широкий спектр тем у галузі політології. У зібранні також узяли участь 20 міжнародних експонентів, зокрема видавці, асоціації, університети, урядові організації та технологічні компанії, які продемонстрували свої останні публікації, продукти і послуги.
![](https://files.nas.gov.ua/PublicMessages/ContentPhoto/0/2023/07/_w/230726223230788-2320_jpg.jpg) |
![](https://files.nas.gov.ua/PublicMessages/ContentPhoto/0/2023/07/_w/230726223255444-1505_jpg.jpg) |
Як підкреслювалося під час конгресу, особливість сучасного світу полягає в тому, що через інтенсивні глобальні зв’язки та високоінтегровані глобальні мережі внутрішня й зовнішня політика країн завжди стикається зі складними транскордонними проблемами – зміненням клімату, кібертероризмом, глобальними міграційними потоками, фінансовою нестабільністю, пандеміями на кшталт COVID-19, – до яких додалася ще й війна росії проти проти України (а фактично – проти всього світу), джерелами якої є прагнення росії змінити правила гри на міжнародній арені, які ґрунтуються на повазі до суверенітету і кордонів країн незалежно від розміру їхніх територій та економічного розвитку.
Учасники зібрання констатували, що скоординовані глобальні колективні дії, терміново потрібні для комплексного розв’язання транскордонних проблем, часто неадекватні, а іноді їх узагалі немає, що може спричинятися до трагічних наслідків. З огляду на вразливості на всіх рівнях політичного життя, держави нерідко неспроможні опиратися впливові на своїх громадян і політичні інститути. За таких умов чимало урядів відчувають ефект «згуртування навколо прапора» – різке зростання підтримки після політичних потрясінь через ту чи ту транскордонну проблему, – але цей ефект тимчасовий. На думку політологів, аби досліджувати й розуміти складні транскордонні проблеми і пов’язані з ними можливості, а також робити внесок у наукові та громадські дебати щодо них, політична наука потребує концептуальних підходів, що виходять за традиційні межі – дисциплінарні і не лише.
Велику увагу учасники заходу приділили війні росії проти України. Зокрема, в межах конгресу відбулося кілька панельних дискусій, присвячених суспільно-політичній ситуації в Україні, характеру політичного режиму в рф, геополітичній ситуації навколо рф.
![Член-кореспондент НАН України Галина Зеленько серед інших учасників конгресу](https://files.nas.gov.ua/PublicMessages/ContentPhoto/0/2023/07/_w/23072622334437-8862_jpg.jpg) Член-кореспондент НАН України Галина Зеленько серед інших учасників конгресу |
Завідувачка відділу політичних інститутів і процесів Інституту політичних і етнонаціональних досліджень імені І.Ф. Кураса НАН України член-кореспондент НАН України Галина Зеленько була на конгресі офіційною представницею Асоціації політичної науки України (АПНУ), виголосила наукову доповідь «Російська воєнна агресія проти України як каталізатор трансформації демократії: глобальний і локальний вимір» і взяла участь у виборах керівних органів IPSA. За підсумками виборів від АПНУ до Ради IPSA переобрано віцепрезидента Національної академії наук України, директора Інституту політичних і етнонаціональних досліджень імені І.Ф. Кураса НАН України, президента АПНУ члена-кореспондента НАН України Олега Рафальського. Президенткою IPSA обрано професорку Токійського університету (Японія) Юко Касудзо, Генеральним секретарем – професора Університету Валенсії (Іспанія) Пабло Оньяте.
Наступний конгрес IPSA відбудеться за два роки в Сеулі (Республіка Корея).
За інформацією Інституту політичних і етнонаціональних досліджень імені І.Ф. Кураса НАН України