Скільки українців виїхали за кордон через війну? Чи багато з них планують повернутись після перемоги? Які внутрішні конфлікти чекають на Україну? Як запобігати конфліктам між українцями? Чому безробіття зменшується? Про все це в інтерв’ю медійній платформі «Факти ICTV» розповів директор Інституту соціології НАН України член-кореспондент НАН України Євген Головаха.
Учений зазначив, що під час війни з України за кордон могло виїхати до 20% населення, але точну кількість назвати неможливо, оскільки якісного перепису населення в Україні не було з 2001 року. Згідно з даними ООН, виїхало близько 6,2 мільйона українців.
Євген Головаха також зазначив, що українці стали толерантнішими: «Зараз, порівняно з головним конфліктом, всі інші розглядаються як дитячі проблеми. Однак вже є певні підстави думати про конфлікти, які виникнуть у майбутньому. У нас з’явилась дивна диференціація, нові соціальні групи, яких взагалі не було. Це мігранти, ветерани, ті, хто проживав на окупованих територіях, ті, хто виїхав з України. (...) Наші люди стали більш толерантними до ЛГБТ-спільноти та навіть до чайлд-фрі, тобто людей, які свідомо відмовляються від дітей. Певні ознаки толерантності в українців вже з’являються, і ми маємо ці паростки плекати. Це завдання влади на всіх рівнях, інтелектуальної еліти суспільства, насамперед науковців і людей зі світу мистецтв, культури. Ну, і засоби масової інформації відіграють важливу роль».
Щодо рівня безробіття Євген Головаха зауважив, що після 24 лютого 2022 року в Україні лише 12% бізнесменів зберегли свій бізнес у тому вигляді, яким він був. Та в останні пів року підприємці повернули позиції. Після Перемоги великою проблемою буде вже не безробіття, а нестача кваліфікованих працівників, оскільки не всі українці повернуться з-за кордону. Тоді, вважає вчений, доведеться завозити робочу силу з-за кордону, як це роблять країни Євросоюзу.
Повний відеозапис інтерв’ю Джерело: медійна платформа «Факти ICTV»