29 серпня 2023 року в Інституті мистецтвознавства, фольклористики та етнології (ІМФЕ) ім. М.Т. Рильського НАН України відбувся круглий стіл «Національна академія наук України – бібліотекам», приурочений до 32-ї річниці Незалежності України.
Участь у заході взяли науковці ІМФЕ ім. М. Т. Рильського НАН України, а також очільники і працівники провідних державних книгозбірень міста Києва та наукових бібліотек закладів вищої освіти.
Головуюча на заході академік НАН України Ганна Скрипник ознайомила учасників із метою акції «Національна академія наук України – бібліотекам». Вона зазначила, що за умов довготривалої російської збройної агресії проти України, як ніколи, актуалізувалося завдання змістового оновлення книгозбірень України, вилучення з їх книжкових фондів ідеологічно-застарілих і неприйнятних з погляду українського сьогодення радянських видань, які прославляли і популяризували нібито «найпрогресивніший» російський народ та його культуру, натомість знецінюючи надбання національних культур інших народів, з-поміж яких – і українського. З огляду на це, гостро постало питання про оновлення і поповнення книжкового бібліотечного фонду країни україністичними виданнями. Адже формування нового національного світогляду, української громадянської ідентичності можливе лише на основі правдивого й об’єктивного знання про історичну і культурну минувшину народу, про героїчні сторінки його історії та культурно-мистецькі злети, які не раз сягали високих світових стандартів і могли б скласти честь будь-якій європейській нації. Отож, на думку академіка НАН України Ганни Скрипник, щоб належно чинити спротив невиправданій жорстокості і російському культурному імперіалізму, що прагне реваншу в Україні, потрібно ґрунтувати національну стійкість і опірність народу на власну неспотворену історичну і культурну самобутність, які лише і є запоруками формування надійної української ідентичності. Цим і були мотивовані рішення наукового колективу ІМФЕ ім. М. Т. Рильського НАН України допомогти державним книгозбірням оновити свій книжковий фонд і удоступнити національно важливу україністичну інформацію для зацікавленого читача.
Учасники круглого столу «Національна академія наук України – бібліотекам», приуроченого 32-й річниці Незалежності Україн |
Представники найбільших бібліотек м. Києва, учасники круглого столу |
В обговоренні проблеми виступили як представники академічної науки (Сергій Тримбач, Олена Немкович, Дмитро Степовик, Валентина Кузик, Леся Мушкетик, Наталія Стішова, Роман Росляк, Мирослава Карацуба, Оксана Ламонова, Олександр Головко), так і бібліотекарі – одержувачі книжкових дарунків, зокрема, із Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого, Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського, Національної історичної бібліотеки України, Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В. Г. Заболотного, Державної науково-педагогічної бібліотеки ім. В. О. Сухомлинського та наукової бібліотеки Національної музичної академії ім. П. І. Чайковського.
Так, учений секретар Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого кандидат культурології Світлана Ковальчук у своєму виступі підкреслила: «Спішитиму сповістити наших читачів, які цікавляться питаннями народознавства та мистецтвознавства, що наш фонд поповнився! Наша бібліотека отримала ґрунтовні наукові праці у межах ініціативи Національної академії наук України, і зокрема ІМФЕ ім. М. Т. Рильського НАН України, вагу і пізнавально-освітнє значення яких важко переоцінити. За кожним – дослідження справжніх фахівців, які своєю працею долучилися до збереження історичної пам’яті, традицій, надбань культури і мистецтва, до заповнення наукових прогалин, до примноження інтелектуального потенціалу України. Тож висловлюємо вдячність Національній академії наук України в особі її президента Анатолія Загороднього та гуманітарним академічним науковим колективам, що ініціювали та долучилися до акції».
Високо оцінила книжковий науковий дарунок Національної академії наук України директорка Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В. Г. Заболотного Наталія Світла. Вона зазначила, що 60-томове книжкове надходження до фондів їхньої бібліотеки стало справжньою знаменною подією у житті книгозбірні ім. В. Г. Заболотного. Збірка фундаментальних народознавчих і мистецтвознавчих видань ІМФЕ ім. М. Т. Рильського НАН України поповнила книжковий фонд бібліотеки тематичними монографіями, довідково-енциклопедичними виданнями, збірниками наукових праць, альбомами та путівниками, які маніфестують перед світом самобутню українську професійну та народну культуру. Сконцентровані у цих виданнях факти, відомості та узагальнена інформація і нові концепційні осмислення феномену України та її культури у світі є підставою утвердження суб’єктності українського народу та цивілізаційної емансипації української Людини. Доповідачка запевнила свою повагу Національній академії наук України та її установам, а також висловила вдячність колективу ІМФЕ ім. М. Т. Рильського НАН України.
На ім’я ініціаторів круглого столу надійшла низка запитів і клопотань від десятків бібліотек різних обласних центрів та університетів із проханнями передати означену книжкову продукцію для поповнення і їх бібліотечних фондів. Організаторами заходу було прийнято рішення про розширення географії благочинної акції «Національна академія наук України – бібліотекам».
За інформацією ІМФЕ ім. М.Т. Рильського НАН України