4–7 вересня 2023 року в Барселоні (Іспанія) тривав 9-й конгрес Асоціації географічних товариств Європи (9th EUGEO Congress), цього разу – під гаслом «Географія для нашого спільного майбутнього». До зібрання долучилися сотні представників географічної науки з країн Європи (найбільше – з Німеччини, Італії, Польщі, Чехії), Азії та інших частин світу. Участь у конгресі взяли й науковці Інституту географії НАН України.
|
Слід зауважити, що членами Асоціації географічних товариств Європи (EUGEO) є 27 країн. Ця організація координує діяльність географів Європейського Союзу задля розвитку наукових досліджень і освіти з географії Європи, просування географії як наукової дисципліни та шкільного предмету, а також пропагування й розширення професійної географічної практики в Європі. На думку організаторів конгресу EUGEO, географія як наука, зосереджена на вивченні взаємодії між людьми й довкіллям, має унікальні можливості, щоб відповісти на найгостріші виклики сучасності й визначити пріоритетні напрями досліджень для нашого спільного майбутнього.
Пленарне засідання |
На пленарних засіданнях і у секціях цьогорічного конгресу EUGEO обговорювалися найактуальніші питання. Науковці Інституту географії НАН України представили чотири цікаві доповіді:
- першого дня – з тем «Культурно-ландшафтна спадщина в стратегії повоєнної відбудови України» (авторка – провідний науковий співробітник відділу картографії кандидат географічних наук Катерина Поливач) і «Системне дослідження взаємодії населення та його природної та культурної спадщини» (автори – радник при дирекції Інституту академік Леонід Руденко, провідний науковий співробітник цього відділу кандидат географічних наук Катерина Поливач, старші наукові співробітники відділу кандидат фізико-математичних наук Віктор Чабанюк, кандидати географічних наук Світлана Санталова й Олександр Лейберюк, а також Алла Бочковська, науковий співробітник відділу Вікторія Подвойська і молодший науковий співробітник Маргарита Вишня);
- далі – з тем «У пошуках балансу: уроки просторового планування для українських агломерацій» (автори – директорка Інституту член-кореспондент НАН України Євгенія Маруняк і заступник директора з наукових питань, завідувач відділу суспільно-географічних досліджень доктор географічних наук, професор Сергій Лісовський) та «Сталий розвиток в Україні: довоєнний і післявоєнний виміри» (автори – доктор географічних наук, професор Сергій Лісовський, член-кореспондент НАН України Євгенія Маруняк і академік Леонід Руденко).
|
Член-кореспондент НАН України Євгенія Маруняк |
Доктор географічних наук, професор Сергій Лісовський |
Учені Академії скористалися нагодою ознайомити іноземних колег із нинішньою ситуацією в Україні, котра зазнає російської воєнної агресії, з масштабами збитків, що їх завдали російські загарбники українському населенню, природі й економіці. У своїх виступах науковці НАН України наголосили, що, попри війну, географічна наука продовжує дослідження, спрямовані на подолання наслідків агресії, розроблення планів і стратегій повоєнної відбудови нашої держави та її регіонів, відновлення потенціалу розвитку країни і його складників.
Під час численних дискусій у межах конгресу порушувалися також питання налагодження й розвитку міжнародної співпраці та здобуття грантової підтримки.
Загалом цьогорічний конгрес засвідчив, що в Європейському Союзі географічна наука й освіта активно розвиваються і працюють на збалансований просторовий розвиток країн і регіонів об’єднання.
За інформацією Інституту географії НАН України