На основі двох штамів бактерій – представників роду Pseudomonas – в Інституті мікробіології і вірусології ім. Д.К. Заболотного НАН України створили Гаупсин – комплексний біопрепарат, який пригнічує розвиток фітопатогенних збудників і стимулює ріст рослин. Пояснюємо його особливості й переваги порівняно з аналогами.
Штами, що входять до складу Гаупсину – P. chlororaphis subsp. aureofaciens УКМ В-111 і УКМ В-306 (УКМ – Українська колекція мікроорганізмів) науковці відібрали під час масштабного дослідження антагоністичної активності великої кількості бактерій роду Pseudomonas щодо фітопатогенних (тобто таких, що спричинюють хвороби рослин) грибів і бактерій, а також вивчення їхньої дії на деяких комах-шкідників. Препарат є клітинною біомасою обох цих штамів із середовищем культивування.
Фахівці Інституту з’ясували, що речовини, які відповідають за антифунгальну (протигрибкову) й антибактеріальну активність Гаупсину, належать до похідних феназину та фенілпіролу. А також схарактеризували інтенсивність біосинтезу цих антибіотиків бактеріями, що входять до складу препарату, і їхню активність проти збудників захворювань рослин.
Останніми роками досліджено деякі нові властивості штамів – компонентів Гаупсину, що розширюють уявлення про їхню біологічну активність і перспективи їх використання у боротьбі з патогенами і шкідниками рослин. Скажімо, виявлено антифітовірусну дію препарату і показано, що її зумовлює синтез штамами P.chlororaphis subsp. aureofaciens УКМ В-111 і УКМ В-306 екзополісахаридів і ліпополісахаридів, а у складі останніх – олігосахаридів кора.
Активність Гаупсину спрямована проти широкого спектру збудників захворювань рослин і комах-шкідників. Більшість із них є мішенню і для хімічних засобів захисту рослин, що використовуються у сільському господарстві. Штами бактерій, які є компонентами препарату, стійкі до сучасних хімічних фунгіцидів і регуляторів росту комах. Це дає можливість для їх одночасного застосування і, відповідно, забезпечує ймовірний сумарний корисний ефект для рослин, скорочення витрат хімічних препаратів, суттєве зменшення пестицидного тиску на біоценози й отримання врожаю, позбавленого від шкідливих хімікатів.
Сьогодні біопрепарат Гаупсин випускається та реалізується підприємствами відповідно до ліценційних угод, укладених з розробником (Інститутом мікробіології і вірусології ім. Д.К. Заболотного НАН України). Серед українських підприємств, що виробляють Гаупсин – ДП «Ензим» (комерційна назва – Гаубсин Форте), ТОВ «Науково-виробничий центр Черкасибіозахист» (комерційна назва – Фітопсин), ТОВ «Біо Добриво», ПП «Біотех Актив». Крім того, цьогоріч Інститут надав ліцензію на виробництво Гаупсину польській компанії – ТОВ «Dagas».
 Зразки виробничого пакування Гаупсину |
Основними споживачами препарату в Україні є малі і середні фермерські господарства, а також приватні особи.
З моменту появи Гаупсину на аграрному ринку, отримано численні дані, що підтверджують його високу ефективність як поліфункціонального біологічного засобу з яскравою фунгіцидною, інсектицидною і рістстимулювальною активностями.
Наприклад, ефективність цього препарату для захисту яблуневого саду від павутинного кліща продемонстрували виробничі дослідження на базі ТОВ «Агрофірма «Білозерське»» у Херсонській області (таблиця 1). Для контролю обрали бакову суміш хімічних препаратів Омайт і Аполло – акарицидів контактної дії, активними інгредієнтами яких є пропаргит і клофентезин відповідно, що вважаються високонебезпечними і помірно небезпечними для людини речовинами. Ефективність бакової суміші хімічних препаратів – 84,9% проти 82,7% після обробки Гаупсином.
Таблиця 1. Ефективність Гаупсину для захисту яблуневого саду від павутинного кліща
Наступні обробки яблуневого саду хімічними препаратами збільшували норму внесення інсектицидів і призводили до підвищення резистентності шкідників. До того ж, хімічна обробка виявилася втричі дорожчою за біологічну.
Доведено також фунгіцидну дію Гаупсину для захисту сої від найпоширеніших грибкових хвороб на Західному Поліссі (таблиця 2). Обробка сої Гаупсином гальмувала розвиток хвороб на рівні, подібному або дещо нижчому, ніж у фунгіциду Абакус (виробник – компанія BASF). Цей хіміопрепарат є двокомпонентним фунгіцидом нового покоління, що містить епоксиконазол і піраклостробін. Його використовують для контролю небезпечних хвороб зернових культур, кукурудзи, сої та цукрового буряка. На українському ринку представлений як преміум-фунгіцид для сої.
Таблиця 2. Ефективність Гаупсину для захисту сої від грибкових хвороб
Завдяки широкому спектру біологічної активності Гаупсин вигідно відрізняється від численних моновалентних препаратів проти одного (чи однієї групи) шкідників або патогенів рослин. Актуальними лишаються фундаментальні та прикладні питання, пов’язані з речовинами, що відповідають за корисний ефект Гаупсину, – це з’ясування хімічної будови екзополімерів, які відповідають за противірусну дію препарату, вивчення механізмів його дії та ефективності у польових дослідах проти економічно важливих збудників вірусних захворювань сільськогосподарських рослин в Україні, а також з’ясування природи ентомопатогенного токсину, який утворюють бактерії. Вивчення цих питань в Інституті мікробіології і вірусології ім. Д.К. Заболотного НАН України триває.
За інформацією Інституту мікробіології і вірусології ім. Д.К. Заболотного НАН України