27 вересня 2023 року в Українському союзі промисловців і підприємців відбулося чергове засідання Антикризового штабу стійкості економіки в умовах воєнного стану, на якому розглядалися питання забезпечення пріоритетного розвитку переробної промисловості у відновленні України та подоланні наслідків повномасштабного російського вторгнення. Бачення проблем у ключових секторах переробної промисловості й напрямів їх розв’язання представила від імені Інституту економіки та прогнозування НАН України завідувачка відділу промислової політики цієї академічної установи доктор економічних наук, професор Людмила Дейнеко.
|
Науковиця закцентувала на необхідності посилення уваги до просторового аспекту повоєнної відбудови переробної промисловості, підкресливши, що одним із наслідків війни є поглиблення регіональної асиметрії розвитку переробної промисловості та стрімкі й разючі зрушення в галузевій структурі, спровоковані як фізичним руйнуванням підприємств промислової інфраструктури, окупацією територій, міграцією населення у західні регіони й за кордон, логістичними перепонами, так і почасти релокацією бізнесу, а також розірванням зв’язків із країнами-агресорами.
Релокація підприємств дає змогу зберегти виробництва і робочі місця, почасти сприяє відновленню розвитку окремих галузей та зміцненню економіки у регіонах релокації. Водночас її ефективність знижують проблеми, що виникають як для релокованих підприємств, так і для територій, що їх приймають.
Як наголосила доповідачка, подальший розвиток переробної промисловості потребує забезпечення керованості процесами просторової перебудови, розвитку нових ланцюгів доданої вартості, вдосконалення виробничої спеціалізації та створення умов для повноцінного кадрового і ресурсного забезпечення. Реалізація цих завдань передбачає формування регіональних промислових систем нової якості та нових підходів до промислової політики, зокрема використання територіально орієнтованих інструментів промислового розвитку, що допоможуть підвищити інвестиційну привабливість регіонів, стимулювати розвиток ефективних організаційних форм бізнесу (кластерів, корпорацій), продукувати інновації та створювати місцеві підприємницькі екосистеми для генерування значних мультиплікативних ефектів.
Розрив ділових зав’язків із тимчасово окупованими територіями та країнами-агресорами змушує шукати нових ринків постачання сировини та необхідних компонентів і збуту виробленої продукції. Аби компенсувати імпортні потоки з цих країн, слід переорієнтуватися на товари з третіх країн, збільшити власне виробництво для потреб економіки або заміщення необхідної продукції іншою, котра має таке ж призначення. Для цього також потрібно буде сформувати відповідні просторові передумови, серед яких: будівництво нових доріг і комунікацій; спорудження й ремонт об’єктів соціальної інфраструктури, передусім житла; заохочення інвестицій в інноваційні об’єкти і технології шляхом сприяння формуванню та розвитку кластерів.
За інформацією Інституту економіки та прогнозування НАН України