Науковці Державної установи «Інститут економіки та прогнозування НАН України» взяли участь у роботі П'ятнадцятої сесії Комітету з інноваційної діяльності, конкурентоспроможності та державно-приватного партнерства Європейської економічної комісії ООН (ЄЕК ООН), що відбулася у Женеві (Швейцарія), 22-23 листопада 2023 року.
Захід пройшов у змішаному (онлайн та офлайн) форматі за участю представників більше 40 країн Європи, Південного Кавказу та Центральної Азії, США, Ізраїлю.
Україну, окрім співробітників дипломатичної місії нашої країни в ООН у Женеві та Міністерства освіти та науки України, представляли співробітники Національної академії наук України, зокрема директор Державної установи «Інститут економіки та прогнозування НАН України» академік НАН України Валерій Геєць (онлайн) та завідувач відділу цього Інституту член-кореспондент НАН України Ігор Єгоров (офлайн). Останній багато років регулярно співпрацює із вищезгаданим Комітетом в якості експерта.
Під час роботи сесії Комітет розглянув та обговорив цілу низку питань, зокрема звіт про діяльність за попередній рік, результати роботи і заходи, проведені після Чотирнадцятої сесії, що відбулася в 2022 році, та узгодив міжсесійний план дій, які проводитимуться до наступної Шістнадцятої сесії Комітету у 2024 році.
Спеціальну увагу було приділено підготовці інноваційного огляду для України. Очікується, що активна робота над ним розпочнеться вже у грудні 2023 року. Вона буде вестися на прохання Українського ряду, що надійшло до ЄЕК ООН у 2022 році. Провідним партнером ЄЕК ООН в Україні визначено Міністерство освіти і науки України, а двома національними координаційними центрами проєкту МОН України та НАН України. Секретаріат ЄЕК ООН за участі українських координаційних центрів розробив структуру інноваційного огляду України в контексті реалізації цілей сталого розвитку, беручи до уваги обмеження в доступності даних, високий ступінь нестабільності поточної ситуації і непередбачуваність розвитку подій в короткостроковій перспективі.
Головна увага в огляді буде приділена аналізу інноваційного розвитку в умовах війни та повоєнного відновлення в Україні, зокрема шляхом залучення відповідних тематичних досліджень з інших великих конфліктів, визначення варіантів ефективної реалізації інноваційної політики в рамках поточних, дуже складних обставин та розробки сценаріїв політики, що сприяє інноваціям з метою відновлення національної економіки та забезпечення її реконструкції та сталого розвитку. Секретаріат ЄЕК ООН спільно з національними координаційними центрами для проведення огляду підготував список зацікавлених учасників інноваційної політики в Україні, а також ключових міжнародних партнерів. Цей список та конкретні заходи з підготовки огляду були обговорені з учасниками засідання Комітету на спеціальній зустрічі. Крім того, Секретаріат провів аналітичне дослідження про вплив війни на національну інноваційну систему країни і підготував проєкт оглядової глави для обговорення з національними координаторами проєктів і більш широким колом зацікавлених учасників у розробці та реалізації ефективної інноваційної політики.
Очікується, що огляд інноваційної діяльності в Україні буде підготовлений групою міжнародних фахівців у 2024 році.
Більш детальну інформацію можна знайти
на сайті ЄЕК ООН. За інформацією ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України»