22 грудня 2023 року в Інституті біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України відбудеться чергове засідання міждисциплінарного загальноакадемічного семінару у галузі природничих наук «Актуальні питання фізико-хімічної та математичної біології».
Доповідь «Рецептор холоду і ментолу TRPM8: від біофізичних і фармакологічних властивостей до біологічних функцій і ризиків гіпотермії» виголосить завідувач кафедри біофізики та медичної інформатики Навчально-наукового центру «Інститут біології та медицини» Київського національного університету імені Тараса Шевченка доктор біологічних наук, професор Олександр Жолос.
Початок заходу – о 10:30 (орієнтовна тривалість – 2 години).
Адреса: Київ, вул. Леонтовича, 9, актова зала Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України.
Посилання для дистанційного долучення до семінару:
https://meet.google.com/oqm-zxtq-nja УВАГА! У разі повітряної тривоги працює укриття в будівлі Президії НАН України (вул. Володимирська, 54).
Доктор біологічних наук, професор Олександр Жолос (фото: www.knu.ua) |
Авторські тези доповіді
Рецептор холоду і ментолу TRPM8 – це неселективний катіонний канал, проникний до йонів кальцію. 2002 року його незалежно один від одного відкрили Девід Джуліус і Ардем Патапутян. 2021 року ці вчені отримали Нобелівську премію з фізіології та медицини за свої визначні відкриття рецепторів холоду, тепла і механічних стимулів. Це заклало молекулярно-біологічний фундамент сучасного розуміння температурної чутливості у соматосенсорній системі, але згодом з’ясувалося, що TRPM8 широко експресується не лише у сенсорних нейронах, а й у багатьох інших типах клітин і тканин, зокрема у злоякісних пухлинах.
Крижана скульптура у вигляді структури білка TRPM8 (Joana C. Carvalho / medschool.duke.edu) |
Відкриття рецептору холоду поставило чимало фундаментальних запитань. Як побудований цей білок? Як він може активуватися під час зниження температури з таким високим температурним коефіцієнтом – Q10>25? Як TRPM8 може активуватись у тканинах, в яких за фізіологічних умов температура підтримується на постійному рівні? Як діють активатори й інгібітори TRPM8? Усе це доповідач розгляне в першій частині лекції – на основі багаторічних досліджень у цій галузі за своєї участі.
У другій частині автор зосередиться на питаннях експресії та функціонування термочутливих TRP-каналів в епітеліальних клітинах повітроносних шляхів, а також у гладеньком’язових і ендотеліальних клітинах кровоносних судин, зокрема в контексті патофізіології астми й ризиків гіпотермії для здоров’я людини. Лектор проілюструє комплексні наслідки активації TRPM8 як на рівні генерації трансмембранних йонних струмів і їхніх впливів на мембранний потенціал клітини, так і на рівні внутрішньоклітинної локальної та глобальної кальцієвої сигналізації – сумації кальцієвих «спарків», виникнення й поширення кальцієвих хвиль, генерації двофазних скоротливих відповідей судин. Буде продемонстровано, що в основі цих складних процесів лежить формування молекулярних і функціональних сигналоплексів, які передбачають координовану взаємодію «TRPM8-канали – Ca2+ канали L-типу – ріанонодинові рецептори внутрішньоклітинних Са2+ депо – Са2+-активовані К+-канали високої провідності» і здатні спричинити як деполяризацію мембрани та скорочення, так і гіперполяризацію мембрани й розслаблення міоцитів судин.
|
Довідково
Міждисциплінарний загальноакадемічний семінар у галузі природничих наук «Актуальні питання фізико-хімічної та математичної біології» започатковано на базі Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України відповідно до Постанови Президії НАН України № 134 від 22 березня 2023 р.
Мета семінару – періодичне заслуховування й обговорення наукових доповідей, присвячених застосуванню сучасних експериментальних і теоретичних методів хімії, фізики й математики для розв’язання нагальних проблем сучасної біології, зокрема у галузі біохімії, біофізики, молекулярної та клітинної біології, біоенергетики, геноміки, медичної біології, фармакології, нанобіотехнології, системної та синтетичної біології.
Семінар унеобхіднений прогресом таких «перехресних» наук і наукових напрямів, як біофізична хімія, фізична біохімія, хімічна біофізика, біохімічна фізика, фізико-хімічна біологія, фізика живого, математична біофізика, теоретична біологія, біоінформатика, штучний інтелект в біології та медицині тощо.
Засідання семінару щомісяця відбуваються в Актовій залі Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України (Київ, вул. Леонтовича, 9). Долучитися до семінару можна також в онлайн-режимі. «Двері» семінару відкриті не лише для науковців Національної академії наук України та працівників і студентів українських закладів вищої освіти, а й для всіх охочих.
Наступне засідання семінару заплановано на січень 2024 року.
Пропозиції щодо виступів із доповідями (обсяг тез доповіді – 1–2 сторінки) надсилайте, будь ласка, на електронні скриньки керівника семінару – заступника директора з наукової роботи Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України, завідувача відділу біохімії м’язів цього Інституту академіка Сергія Олексійовича Костеріна: kinet@biochem.kiev.ua ; kosterin.serg@gmail.com
За анонсами засідань семінару стежте також
на сайті Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України. За інформацією Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України