В умовах воєнного стану українську економіку необхідно просувати не лише на загальнодержавному, а й на місцевому рівні – там, де зосереджено ресурсну базу та людський капітал і превалюють інтереси, пов’язані зі сталим розвитком і підвищенням добробуту громад. Попри повномасштабну війну і високий рівень невизначеності, громадам слід долати й нові виклики для формування та реалізації нової візії соціально-економічного розвитку. У відповідь на ці виклики Кабінет Міністрів України ще 4 серпня 2023 року ухвалив постанови № 816 «Деякі питання розроблення регіональних стратегій розвитку і планів заходів з їх реалізації та проведення моніторингу реалізації зазначених стратегій і планів заходів» і № 817 «Деякі питання розроблення Державної стратегії регіонального розвитку України і плану заходів з її реалізації та проведення моніторингу реалізації зазначених Стратегії і плану заходів», які передбачають актуалізацію регіональних стратегій розвитку з урахуванням розбудови пріоритетних секторів економіки, підтримки малого й середнього бізнесу, інновацій, залучення інвестицій, розвитку ринку праці на інклюзивних засадах тощо. Науковці відділу промислової політики Інституту економіки та прогнозування НАН України активно консультують і підтримують органи державної влади та місцевого самоврядування в реалізації окреслених завдань у сфері стратегічного планування соціально-економічного розвитку. Наприкінці 2023 року вони ініціювали для місцевих органів виконавчої влади низку заходів з аналітичної та методичної підтримки.
Зокрема, 24 жовтня 2023 року завідувачка відділу промислової політики доктор економічних наук, професор Людмила Дейнеко, старші наукові співробітники цього відділу доктори економічних наук, доценти Оксана Кушніренко й Олена Ципліцька, кандидат економічних наук Наталія Гахович і науковий співробітник кандидат економічних наук Лілія Венгер провели фокус-групу за участю представників бізнес-асоціацій, регіональних органів влади, територіальних громад, закладів вищої освіти, наукових установ і громадських організацій за проєктом «Сприяння підвищенню спроможності регіональних органів влади у формуванні стратегії повоєнного відновлення та розвитку промисловості (на прикладі Київської області)» та відповідно до проєкту «Підтримка України у відбудові та відновленні», компонент якого впроваджує Київська школа економіки, а фінансує – Європейський Союз.
Метою цього заходу було експертне оцінювання ключових проблем і чинників впливу на економічне відновлення регіонів; визначення найефективніших, на думку експертів, шляхів та інструментів стратегічного планування повоєнного відновлення регіональної економіки і виявлення потреб місцевих органів виконавчої влади в оновленні регіональних стратегій соціально-економічного розвитку.
Аналітичне дослідження й активне спілкування з територіальними громадами та регіональними органами влади у межах цього проєкту дало змогу виокремити найсуттєвіші виклики стратегування регіонального розвитку. До них належать:
- взаємозалежність розроблення регіональної стратегії розвитку та стратегій територіальних громад;
- недосконале статистичне забезпечення, релокація бізнесу і непередбачуваність його намірів;
- структурні дисбаланси на локальних ринках праці (коли неможливо швидко дібрати і підготувати персонал для місцевих і переміщених підприємств, надто за активної міграції населення;
- труднощі у взаємодії з громадою та залучення представників громадськості до розроблення стратегії;
- планування в умовах руйнування бюджетотвірних підприємств;
- нерозробленість механізмів включення малого й середнього бізнесу регіону у великі проєкти повоєнного відновлення;
- перестороги щодо використання донорських коштів для відновлення економіки й інфраструктури громад (що пов’язані з оцінюванням майбутніх витрат на утримання створених об’єктів і потреби місцевих громад у них).
|
|
|
|
|
|
24 листопада 2023 року завідувачка відділу промислової політики доктор економічних наук, професор Людмила Дейнеко, старші наукові співробітники цього відділу доктори економічних наук, доценти Оксана Кушніренко й Олена Ципліцька провели воркшоп зі впровадження європейських практик у стратегічне планування місцевого розвитку. У цьому заході взяли участь державні службовці Київської обласної військової адміністрації та представники територіальних громад Київської області (Бородянської, Білоцерківської, Яготинської, Ірпінської, Боярської, Великодимерської, Феодосіївської, Володарської, Таращанської) та інших регіонів України (Івано-Франківської, Львівської, Запорізької, Вінницької, Чернігівської областей), а також закладів вищої освіти, наукових установ, організацій громадянського суспільства, підприємців.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
19 грудня 2023 року Людмила Дейнеко, Оксана Кушніренко, Олена Ципліцька долучилися до воркшопа Департаменту економіки Київської обласної військової адміністрації для економічних лідерів громад «Місія відновлення. Виклики та перспективи» в Бучі та виступили з доповіддю «Особливості стратегування розвитку територіальних громад в умовах воєнного стану».
Як методологічну підтримку для представників місцевих органів виконавчої влади і громад
Людмила Дейнеко,
Оксана Кушніренко,
Олена Ципліцька та
Наталія Гахович підготували посібник
«Рекомендації щодо використання сучасних методів стратегування регіонального розвитку в умовах воєнного стану та високого рівня невизначеності», який представили на згаданих заходах і який викликав жвавий інтерес у громад. Це наочне керівництво розкриває, як громадам варто працювати за високої невизначеності, а також надає методичні рекомендації з висвітлення у стратегіях питань, передбачених до включення Постановою Кабінету Міністрів України №816 (ідеться про оцінювання гендерного впливу, екологічно збалансований розвиток, врахування інтересів стейкхолдерів і бенефіціарів, участь громадськості у розробленні стратегічного плану, імплементацію принципів сталого розвитку та європейського «подвійного» переходу у стратегічні плани, з огляду на активну фазу євроінтеграції України).
За інформацією Інституту економіки та прогнозування НАН України