Президент Національної академії наук України академік Анатолій Загородній взяв участь у роботі першої зустрічі президентів академій наук держав-членів Організації Чорноморського економічного співробітництва (ОЧЕС) та ректорів провідних університетів Турецької Республіки, яка відбулася 14-15 лютого 2024 р. у Стамбулі за ініціативи Парламентської Асамблеї Чорноморського економічного співробітництва (ПАЧЕС).
У заході взяли участь представники академій наук Азербайджану, Болгарії, Грузії, Молдови, Північної Македонії, Румунії, Туреччини, України, а також Мережі Чорноморських університетів.
З вітальними словами до учасників зустрічі звернулися Генеральний секретар Парламентської Асамблеї Організації Чорноморського економічного співробітництва Асаф Гаджиєв, віцепрезидент ПАЧЕС, голова турецької делегації в ПАЧЕС Фатіх Дьонмез та перший заступник Генерального секретаря Постійного міжнародного секретаріату ОЧЕС посол Мерве Сафа Кавакчі, які відзначили ключову роль науки, досліджень та інновацій у поступальному розвитку Чорноморського регіону.
Учасники зустрічі розповіли про поточну діяльність своїх установ та під час конструктивної дискусії обмінялися думками щодо широкого кола питань співпраці у галузі науки та технологій між країнами Чорноморського регіону.
Очільник НАН України поінформував учасників зібрання про виклики та проблеми, що постали перед академічною спільнотою внаслідок повномасштабного російського вторгнення, а також про заходи, яких вживає Академія для їх подолання. Зокрема, він зупинився на діяльності координаційної групи високого рівня з підтримки і розвитку української науки, створеної за ініціативи Польської академії наук у червні 2022 р.
Академік Анатолій Загородній відзначив чітку позицію усіх академій наук держав-членів ОЧЕС та провідних турецьких університетів щодо війни в Україні та непохитну підтримку української наукової спільноти, а також запевнив, що НАН України високо цінує зусилля зарубіжних колег, спрямовані на подальший розвиток і поглиблення взаємовигідної співпраці в сфері науки і технологій.
Президент НАН України закликав академії наук держав-членів ОЧЕС та провідні турецькі університети продовжувати докладати всіх зусиль заради сталого миру, заснованого на незалежності, суверенітеті та територіальній цілісності України.
Він також висловив упевненість, що подальша співпраця академій наук держав-членів ОЧЕС стане прикладом реалізації взаємовигідного партнерства наукових та дослідницьких установ, допоможе об’єднати зусилля вчених різних напрямів у розв’язанні важливих актуальних завдань сьогодення, сприятиме створенню конкурентоздатних технологій і продукції світового рівня, просуванню новітніх технологій у практику діяльності виробничих структур.
Анатолій Загородній відзначив, що сьогодні як ніколи є важливою роль академій наук у встановленні та забезпечені миру і спокою в світі. Саме академії наук, на його переконання, мають доносити світу істину про те, що у війні немає справжніх переможців, є лише втрати, які позначаться на багатьох поколіннях з обох боків.
Фото: facebook сторінка Unesco Chair on Science Education |
На полях зустрічі Президент НАН України провів перемовини з Генеральним секретарем Парламентської Асамблеї ОЧЕС Асафом Гаджиєвим, президентом Турецької академії наук Музаффером Шекером та представниками Національної академії наук Грузії – президентом Роіном Метревелі та віцепрезидентом Рамазом Хуродзе.
До роботи зустрічі президентів академій наук держав-членів ОЧЕС долучився також президент Національного центру «Мала академія наук України» академік НАН України Станіслав Довгий, який розповів учасникам заходу про пріоритети діяльності Малої академії наук України, підготовку обдарованих дітей і молоді в умовах російської агресії.
За результатами зустрічі відзначено стійку динаміку взаємодії, спрямовану на якомога повніше розкриття переваг держав-членів ОЧЕС у рамках багатосторонньої співпраці та науково-технічного розвитку, а також ухвалено рішення про проведення наступної зустрічі у 2025 р. у Стамбулі під патронатом Стамбульського університету та Мережі Чорноморських університетів.
Фото: facebook сторінка Unesco Chair on Science Education |
За інформацією Відділу міжнародних зв’язків НАН України