21 лютого 2024 року у Національному музеї літератури України відбулась презентація альманаху «Вічність трива цей день. Художні хроніки війни». Праця, упорядкована за підсумками Науково-мистецького форуму «Музи не мовчать!», вийшла друком у видавництві «Джура», а ініціатором проведення форуму та створення альманаху є Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України. Альманах зібрав на своїх сторінках поезію, прозу, драматургічні твори про війну у різних контекстах її осмислення, а також інтерв’ю з українськими авторами, артистами, митцями.
|
Модерувала презентацію авторка ідеї видання збірки та одна з наукових керівниць проєкту, професор Запорізького національного університету, провідна наукова співробітниця відділу зарубіжних і слов’янських літератур Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України доктор філологічних наук Наталія Торкут. Вона здійснила екскурс у передісторію створення Альманаху, розповівши про Науково-мистецький форум «Музи не мовчать!», який зібрав у віртуальному онлайн просторі понад триста учасників. Його мета полягала в тому, аби репрезентувати літературні, музичні, візуальні твори, написані після 24 лютого 2022 року, а також стимулювати аналітичне обговорення поточної культурно-мистецької ситуації.
У своїй передмові до альманаху Наталія Торкут зазначила: «Повномасштабна війна торкнулася кожного українця, зруйнувавши весь звичний хід життя. Але саме в цей драматичний час, коли відбуваються трагічні події глобального масштабу, Україна набуває нового екзистенційного досвіду, який кардинальним чином змінює самооцінку нації, її самовідчуття і бачення самої себе. Цей альманах покликаний продемонструвати потужну вітальну силу українського мистецтва, його екзистенційну значимість для нації, яка переживає найдраматичніший і найвідповідальніший період власної історії».
Директор Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України академік НАН України Микола Жулинський, звертаючись до учасників заходу, зауважив: «Форум «Музи не мовчать» дав особливий сигнал громадськості і засвідчив, що слово – це дуже ефективний засіб у боротьбі з історичним ворогом України. Усі ми прекрасно розуміємо, що війна, яка сьогодні триває, – це протистояння цивілізацій, війна культури та історичної пам'яті. Тому слово в цій боротьбі є не менш важливим, ніж зброя, і саме воно допоможе нам наблизити перемогу України».
Докладніша інформація про презентацію Джерело: медійна платформа «День»