21 березня 2024 року на заході високого рівня «Енергетичне та кліматичне врядування в Україні – на шляху до зеленої відбудови» у Брюсселі (Бельгія) Україна представила Європейській Комісії проєкт Національного плану з енергетики та клімату України (НПЕК), участь у розробленні якого взяли всі ключові українські міністерства й відомства спільно з незалежними експертами під егідою аналітичного центру DiXi Group та Інституту економіки та прогнозування НАН України за підтримки Посольства Великої Британії в Україні й американської ініціативи Net Zero World Initiative. Процес координувало Міністерство економіки України. Науковці Інституту економіки та прогнозування НАН України теж долучилися до цього зібрання.
|
Під час підготовки НПЕК фахівці Інституту економіки та прогнозування НАН України відповідальні насамперед за моделювання і прогнозування розвитку української енергетики й динаміки викидів парникових газів, комплексне оцінювання внеску впровадження широкого набору заходів із декарбонізації, розвитку відновлюваної енергетики, підвищення енергоефективності тощо у досягнення міжнародних зобов’язань України в рамках Енергетичного співтовариства, європейської інтеграції (зокрема, Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони) і Паризької кліматичної угоди 2015 року. Для цього вони використовують розроблену в Інституті модель TIMES-Україна, широко відому на національному і міжнародному рівнях. Її створили для оцінювання динаміки енергетичної системи у довгостроковій перспективі. Модель визнано у світі, про що свідчать численні наукові публікації у найрейтинговіших фахових виданнях. Останніми роками Інститут економіки та прогнозування НАН України застосовує та розвиває цю розробку у співпраці з національними лабораторіями США, зокрема з Тихоокеанською північно-західною національною лабораторією (Pacific Northwest National Laboratory), Національною лабораторією з відновлюваної енергетики (National Renewable Energy Laboratory, NREL), Аргонською національною лабораторією (Argonne National Laboratory) та Національною лабораторією імені Лоуренса у Берклі (Lawrence Berkeley National Laboratory).
Зустріч «Енергетичне та кліматичне врядування в Україні – на шляху до зеленої відбудови» 21 березня 2024 року відбулася за участі єврокомісара з енергетики Кадрі Сімсон і першого віцепрем’єр-міністра України – Міністра економіки України Юлії Свириденко (онлайн). Проєкт НПЕК представили заступник Міністра економіки України Олексій Соболев, заступник Міністра енергетики України Світлана Гринчук і президентка аналітичного центру DiXi Group Олена Павленко. Від Інституту економіки та прогнозування НАН України на заході були присутні завідувач сектору прогнозування розвитку паливно-енергетичного комплексу відділу секторальних прогнозів та кон’юнктури ринків кандидат економічних наук Роман Подолець і провідний науковий співробітник цього сектору кандидат технічних наук Олександр Дячук.
Кандидат технічних наук Олександр Дячук на презентації проєкту Національного плану з енергетики та клімату |
Українська команда розробників НПЕК зустрілася також із представниками Генерального директорату Європейської Комісії з енергетики. Основна дискусія зосереджувалася на доопрацюванні проєкту НПЕК відповідно до вимог Європейського Союзу, а також обміні знаннями, зокрема щодо додаткових заходів із декарбонізації економіки України. Крім того, з ініціативи Інституту економіки та прогнозування НАН України обговорювалися проблеми і попередні результати моделювання для НПЕК.
Нагадаємо, першу версію проєкту НПЕК Україна представила у грудні 2023 року на конференції ООН зі зміни клімату COP28 в Об’єднаних Арабських Еміратах. 14 лютого 2024 року Міністерство економіки оприлюднило проєкт НПЕК для широкого обговорення. Запрошуючи до обговорення тексту проєкту, заступник Міністра економіки України Олексій Соболев
наголосив, що Національний план з енергетики та клімату України є стратегічним документом, спрямованим на узгодження енергетичної та кліматичної політики для забезпечення сталого розвитку й відновлення економіки України. За його словами, розроблення подібних документів – це вимога до всіх країн – членів ЄС і договірних сторін Енергетичного співтовариства, а не лише до України. Як зазначив урядовець, розроблення НПЕК і його подальша реалізація є одним із важливих завдань для набуття Україною членства в Європейському Союзі, а його виконання стане фундаментом для «зеленого переходу» і відкриє для українців значні бізнес-можливості, зокрема в енергетичному секторі, переробній промисловості, виробництві зеленої сталі та інших галузях.
Серед
цілей декарбонізації у Національному плані з енергетики та клімату України:
- скорочення викидів парникових газів на 65% порівняно з рівнем 1990 року (це збігається з амбітною метою, заявленою в Оновленому національно визначеному внеску України до Паризької Угоди НВВ2);
- досягнення кліматичної нейтральності енергосектору до 2050 року та всієї економіки до 2060 року;
- виведення з експлуатації вугільної генерації до 2035 року;
- скорочення викидів метану на 30% до 2030 року від рівня 2020 року;
- досягнення частки відновлюваних джерел енергії у структурі загального кінцевого енергоспоживання на рівні 27% у 2030 році (2020 року цей показник становив 9%);
- досягнення частки відновлюваних джерел енергії у загальному виробництві електроенергії на рівні 25% до 2030 року;
- досягнення частки альтернативних джерел енергії (відновлюваних джерел енергії та вторинних енергетичних ресурсів) у виробництві теплової енергії на рівні 30% у 2025 році та 40%у 2035 році;
- збільшення рівня застосування альтернативних видів палива (біопалива чи його сумішей із традиційним паливом) і електроенергії (виробленої як з традиційних, так і з відновлюваних джерел) у транспортному секторі до 50% до 2030 року.
|
|
|
За інформацією Інституту економіки та прогнозування НАН України