28 березня 2024 року у Великому конференц-залі НАН України під головуванням віцепрезидента НАН України академіка НАН України Вячеслава Кошечка відбулося засідання Міжвідомчої наукової ради Національної академії наук (НАН) України та Національної академії аграрних наук України (НААН) з проблем агропромислового комплексу, присвячене актуальним проблемам відновлення ґрунтів, що постраждали внаслідок воєнних дій, оцінюванню впливу збройної агресії рф на ґрунти України, визначенню напрямів, технологій і способів їх відновлення.
Співголови Міжвідомчої ради – віцепрезидент НАН України академік НАН України Вячеслав Кошечко та віцепрезидент НААН академік НААН Анатолій Заришняк |
Серед 34 учасників засідання було 22 членів Міжвідомчої ради, академіків і членів-кореспондентів, докторів і кандидатів наук із наукових установ двох академій, а також представник Міністерства аграрної політики і продовольства України.
Доповіді про відновлення ґрунтів, що постраждали внаслідок воєнних дій, виголосили виконувач обов’язків директора Національного наукового центру «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського» НААН академік НААН Святослав Балюк і директорка Національного ботанічного саду ім. М.М. Гришка НАН України член-кореспондент НАН України Наталія Заіменко.
Директор Національного наукового центру «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського» НААН академік НААН Святослав Балюк |
Директорка Національного ботанічного саду імені М.М. Гришка НАН України член-кореспондент НАН України Наталія Заіменко |
В обговоренні доповідей взяли участь 10 провідних фахівців академій, зокрема, віцепрезиденти НААН академіки НААН Юрій Лупенко та Микола Роїк, завідувачка відділу загальної і ґрунтової мікробіології Інституту мікробіології і вірусології імені Д.К. Заболотного НАН України доктор біологічних наук Людмила Білявська, директорка Інституту агроекології і природокористування НААН академік НААН Оксана Дребот, академік-секретар Відділення загальної біології НАН України академік НАН України Володимир Радченко, директор Інституту харчової біотехнології та геноміки НАН України академік НАН України Ярослав Блюм, директор Інституту технічної теплофізики НАН України академік НАН України Юрій Снєжкін, завідувач відділу фізіології живлення рослин Інституту фізіології рослин і генетики НАН України член-кореспондент НАН України Віктор Швартау та інші.
Завідувачка відділу загальної і ґрунтової мікробіології Інституту мікробіології і вірусології імені Д.К. Заболотного НАН України доктор біологічних наук Людмила Білявська |
Директорка Інституту агроекології і природокористування НААН академік НААН Оксана Дребот |
Академік-секретар Відділення загальної біології НАН України академік НАН України Володимир Радченко |
Директор Інституту аграрної економіки НААН академік НААН Юрій Лупенко |
Директор Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків НААН академік НААН Микола Роїк |
Директор Інституту харчової біотехнології та геноміки НАН України академік НАН України Ярослав Блюм |
Директор Інституту технічної теплофізики НАН України академік НАН України Юрій Снєжкін |
Завідувач відділу фізіології живлення рослин Інституту фізіології рослин і генетики НАН України член-кореспондент НАН України Віктор Швартау |
Україна є провідним світовим виробником аграрної продукції, тому втрата майже третини з понад 42 млн га сільськогосподарських угідь унаслідок воєнних дій є серйозним викликом продовольчій безпеці як нашої держави, так і світу. Зважаючи на це, актуальність питання збереження та відновлення ґрунтів важко переоцінити.
Активні воєнні дії спричинили широкомасштабну й довготривалу деградацію структури ґрунтів через механічну руйнацію, втрати ними гумусу та поживних речовин, забруднення боєприпасами, нафтопродуктами, пестицидами, радіонуклідами і важкими металами, водну й повітряну ерозію ґрунтів, а також їхнє переущільнення, підкислення й заболочування.
Майже з перших днів війни наукові установи НАН України та НААН почали досліджувати вплив воєнних дій на стан екосистем і ґрунтові ресурси, оцінювати завдану шкоду та збитки, обґрунтовувати стратегію відновлення, розробляти заходи з ліквідації наслідків бойових дій, очищення ґрунтів тощо.
Зокрема, ґрунтознавці розробили вдосконалену систему класифікації та оцінювання ступеня мілітарної деградації ґрунтів, спричиненої бойовими діями, посилення механічного, хімічного, фізичного, фізико-хімічного та біологічного засмічення.
Ботаніки опрацювали можливість використання рослин-біоіндикаторів для виявлення місць забруднення тротилом і гексогеном, визначення мінних полів для подальшого розмінування та доцільність залучення високопродуктивних видів рослин до технологій фіторемедіації.
Геохіміки визначають стратегію, основні заходи й рекомендації для повоєнного відновлення ґрунтів України на основі оцінювання їхнього еколого-геохімічного стану в зонах активних бойових дій з урахуванням регіональних ландшафтно-геохімічних умов і типів природокористування.
Мікробіологи запропонували заходи, спрямовані на комплексне розв’язання проблем детоксикації та відновлення родючості ґрунту і підвищення рентабельності вирощування сільгоспкультур.
Хіміки розробили біосенсорні аналізатори для визначення забрудненості води та ґрунтів органічними і неорганічними полютантами, запропонували ґрунтові субстрати для рослинництва на основі природних мулових гелів (відходів біоочищення міських стічних вод) і акрилових гідрогелів. Крім того, на порушених ґрунтах пропонується вирощувати енергетичні культури. Це дасть змогу розв’язати дві актуальні проблеми: відновити забруднені території України, порушені внаслідок воєнних дій, та отримати цінну рослинну біомасу як альтернативне джерело енергії.
На запит Міністерства аграрної політики та продовольства України науковці НААН розробили й надали пропозиції до проєкту Загальнодержавної цільової програми використання та охорони земель. 2023 року опубліковано наукове видання «Державна програма використання та охорони земель (ґрунтово-агрохімічні аспекти)», де серед передбачених Програмою шляхів і способів розв’язання проблеми визначено завдання, що стосуються відновлення екологічного стану земель, які постраждали від збройної агресії рф.
|
За підсумками розгляду на засіданні Міжвідомчої ради питання відновлення ґрунтів, що постраждали внаслідок воєнних дій, планується підготувати для установ двох академій рекомендації щодо напрямів наукових досліджень, налагодження їхньої тісної співпраці, увідповіднення нормативної бази у сфері оцінювання стану ґрунтів і моніторингу основних забруднювачів міжнародним стандартам. Передбачено також подати до центральних органів виконавчої влади аналітичні матеріали щодо розв’язання на державному рівні актуальних проблем відновлення ґрунтів поствоєнних ландшафтів з урахуванням регіональних ґрунтових і ландшафтно-геохімічних умов, типів природокористування.
Наприкінці засідання Міжвідомча рада затвердила склад робочої групи на чолі з віцепрезидентом НААН, директором Інституту аграрної економіки НААН академіком НААН Юрієм Лупенком для підготовки на наступне засідання питання розвитку аграрного сектора та сільських територій в умовах воєнного часу й повоєнного відновлення України.
За інформацією СХБН НОВ Президії НАН України
Фото: пресслужба НАН України