18 травня 2024 року Рада молодих вчених Національної академії наук України та Національний ботанічний сад ім. М.М. Гришка НАН України в рамках активної open air програми науково-популярних заходів урочисто відзначили День науки в Україні.
На зелених локаціях Ботсаду було організовано цікаві виставки і демонстрації для дітей та дорослих. Гості мали унікальну можливість побачити наукові напрацювання молодих вчених НАН України.
Відвідувачі змогли наочно ознайомитися із сучасним робототехнічним комплексом, зокрема, освоїти ази управління роботом-всюдиходом KULYA, що його створили фахівці української роботичної компанії Ukraine Robotics.
Великий інтерес присутніх викликала робота 3D-принтера і показ принципів створення за його допомогою різних деталей. Адитивні технології – один із перспективних напрямків розвитку матеріалознавства – були продемонстровані на 3D-принтері Gembird 3DP-Gemma, що базується на FDM технології друку (моделюванні методом наплавлення). Дуже сподобалися юним відвідувачам експозиції власноруч надруковані сувеніри у вигляді невеликого диска з логотипом Інституту електрозварювання ім. Є. О. Патона НАН України.
Фізико-технологічний інститут металів та сплавів НАН України тут же продемонстрував використання 3D-друку і в традиційних методах отримання металевих виливків. В експозиції були представлені надруковані на 3D-принтері ливарні моделі складної геометрії, а також керамічні форми, що виготовлені за цими моделями.
Ще одну демонстрацію наукових здобутків провели молоді вчені Інституту проблем матеріалознавства ім. І. М. Францевича НАН України, представивши вироби з кераміки, отримані методами порошкової металургії. Також відвідувачі ознайомилися із волокнистими композитами, що застосовуються в ракето-, авіа, судно- та автомобілебудуванні. Зокрема, було показано двокомпонентну тканину з високою стійкістю до прорізання, а також елементи одягу, виготовленого з неї.
Представники Національного антарктичного наукового центру поінформували про діяльність українських учених на станції «Академік Вернадський» та організували можливість подивитися через мікроскоп на справжні антарктичні бактерії, а також на власні очі побачити унікальні рослини із цього континенту. З використанням мікроскопів відбулися й інші інтерактивні демонстрації, де присутні мали змогу поглянути на ґрунти Ботсаду, а також за допомогою досліду виділити ДНК банана та розгледіти її.
Співробітники Головної астрономічної обсерваторії НАН України провели для всіх бажаючих спостереження за Сонцем у два різних телескопи. Обидва прилади мали спеціальні фільтри, що дозволили безпечно побачити сонячні плями та протуберанці.
|
|
Інститут загальної та неорганічної хімії ім. В.І. Вернадського Національної академії наук України представив два типи матеріалів розроблених на базі інституту. Діелектричні надвисокочастотні матеріали та пристрої на їх основі, які використовуються в апаратурі зв’язку та радіолокації сантиметрового та міліметрового діапазонів довжин хвиль, включаючи радіо фільтри з вузькою полосою, генератори на основі діелектричних резонаторів з низьким рівнем фазових шумів, діелектричні антени та хвильоводи. Нагрівні елементи призначені для прискореного запуску дизельних двигунів у холодний період року, які завдяки високій хімічній стійкості працюють у різних середовищах, у тому числі моторного масла і дизельного пального та забезпечують автоматичну підтримку заданої температури незалежно від температури середовища й напруги живлення.
|
Колектив Ботсаду презентував оригінальні ботанічні ілюстрації, де з науковою точністю відображено деталі, форми а також різноманітні кольорові відтінки (авторка – наукова співробітниця Наталія Кушнір). Також у рамках Дня науки в Україні тривала благодійна виставка-ярмарок кактусів та сукулентів. Для гостей були організовані виступи (пісні, вірші, українські народні та сучасні патріотичні танці) художнього колективу дитячого клубу «ГрайЗнай», а також виставка «ХендМейд» від учнів школи № 133 Печерського району м. Києва.
У рамках проведення заходу відбулося нагородження молодих вчених НАН України Грамотами Президії НАН України та Ради молодих вчених НАН України. Відзнаки вручила голова Ради молодих вчених НАН України Валерія Ковач.
Зокрема, з нагоди Дня науки відзначено таких молодих науковців:
- ВАСИЛЕНКА Владислава Михайловича – старшого наукового співробітника Інституту телекомунікацій і глобального інформаційного простору НАН України, кандидата технічних наук.
- ВОВЧЕНКО Олену Владиславівну – наукового співробітника Державної установи «Інститут досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки ім.Г.М.Доброва НАН України», кандидата економічних наук.
- ВОЛОШЕНЮКА Дмитра Олександровича – завідувача лабораторії Міжнародного науково-навчального центру інформаційних технологій та систем НАН та МОН України, кандидата технічних наук.
- ДЕМЧЕНКА Валерія Леонідовича – провідного наукового співробітника Інституту електрозварювання ім.Є.О.Патона НАН України, доктора хімічних наук.
- ІЛЬЄНКА Володимира Анатолійовича – в.о.вченого секретаря Інституту геофізики ім.С.І.Субботіна НАН України, кандидата геологічних наук.
- КОМАРА Миколу Миколайовича – заступника директора з науково-організаційної роботи Міжнародного науково-навчального центру інформаційних технологій та систем НАН та МОН України, кандидата технічних наук.
- ЛИСЕЧКА Віктора Олеговича – наукового співробітника Фізико-механічного інституту ім.Г.В.Карпенка НАН України, кандидата фізико-математичних наук.
- МАЛОГО Євгена Вікторовича – старшого наукового співробітника Інституту ядерних досліджень НАН України, кандидата фізико-математичних наук.
- МИСЛИВЧЕНКА Олександра Миколайовича – старшого наукового співробітника Інституту проблем матеріалознавства ім.І.М.Францевича НАН України, кандидата технічних наук.
- ПЕТРЕНКО Надію Сергіївну – наукового співробітника Державної установи «Інститут досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки ім.Г.М.Доброва НАН України», кандидата економічних наук.
- СІМАХІНА Володимира Михайловича – наукового співробітника Міжнародного науково-навчального центру інформаційних технологій та систем НАН та МОН України.
- СТОВБУ Віктора Олександровича – наукового співробітника Інституту кібернетики імені В.М.Глушкова НАН України, доктора філософії.
- ТРИСНЮКА Тараса Васильовича – старшого наукового співробітника Інституту телекомунікацій і глобального інформаційного простору НАН України, кандидата технічних наук.
- ХОМ’ЯК Ольгу Миколаївну – старшого наукового співробітника Інституту кібернетики імені В.М.Глушкова НАН України, кандидата фізико-математичних наук.
- ЧОРНЕНЬКОГО Андрія Борисовича – наукового співробітника Фізико-механічного інституту ім.Г.В.Карпенка НАН України, кандидата фізико-математичних наук.
- ЮРЖЕНКА Максима Володимировича – завідувача відділу Інституту електрозварювання ім.Є.О.Патона НАН України, члена-кореспондента НАН України.
Отже, насичена науково-популярними заходами програма Дня науки в Україні, реалізована науковою молоддю Академії у співпраці із Національним ботанічним садом ім. М. М. Гришка НАН України, сприяла ширшому інформуванню про дослідницькі здобутки НАН України і наочному представленню інноваційних розробок, а також була зорієнтована на юну аудиторію, щоб привити у неї зацікавлення та потенційне обрання своєю майбутньою професією фаху вченого.
Більше інформації про подію –
на сторінці Ради молодих вчених НАН України у мережі Facebook За інформацією Ради молодих вчених НАН України