30 травня 2024 року відбувся круглий стіл «Вплив воєнних дій на морські екосистеми України. Проблеми та перспективи досліджень», організований Інститутом морської біології НАН України на базі Одеської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. М.Грушевського.
Провідними спікерами були науковці Академії:
- директор Інституту морської біології НАН України член-кореспондент НАН УкраїниГалина Мінічева;
- провідний науковий співробітник Інституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України доктор біологічних наук Павло Гольдін;
- завідувач відділу оцінки стійкості екосистем Інституту морської біології НАН України доктор біологічних наук Михайло Сон;
- заступник директора з наукової роботи Інституту морської біології НАН України доктор біологічних наук Віктор Демченко.
|
Мета проведення круглого столу полягала в обговоренні найбільш актуальних аспектів, пов’язаних з екологічним статусом морських екосистем в умовах воєнного стану, розгляданні проблем і перспектив наукових досліджень та надання практичних рекомендацій щодо відновлення національних морських екосистем.
З метою широкого обговорення нагальних питань морських досліджень, організатор круглого столу залучив провідних науковців НАН України, Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, закладів Міністерства освіти та науки України, адміністрацій природно-заповідного фонду, представників владних структур Одеської, Миколаївської, Херсонської областей, екологічну громадськість. Загальна кількість учасників заходу – 57.
В ході дискусії обговорювалися такі негативні впливи воєнних дій на морські екосистеми як: розлив нафтопродуктів, перенесення хімічного забруднення по харчовим ланцюжкам, гідроакустичний вплив на морських ссавців, наслідки Каховської катастрофи на водне середовище та біологічний компонент, заміна цінних біоресурсних видів на представників толерантних видів та вселенців. Також було зазначено, що суттєве зняття антропогенного навантаження за умов воєнного стану в поєднанні зі сприятливими кліматичними умовами, можуть призводити до підвищення категорії екологічного статусу прибережних морських екосистем.
В результаті була дана оцінка сучасного стану моря та наслідків Каховської трагедії для екосистеми Чорного моря, були запропоновані практичні рекомендації щодо міжвідомчої кооперації, поліпшення досліджень морських екосистем в умовах воєнного часу та шляхів їх повоєнного відновлення.
Повний відеозапис роботи круглого столуЗа інформацією Інституту морської біології НАН України