28-29 травня 2024 року в Києві пройшла міжнародна конференція «CERN – Ukraine 2024: Минуле – сьогодення – майбутнє».
У роботі конференції взяло участь 93 учасники (переважна більшість обрала онлайн формат). Всього було зроблено 39 усних доповідей в 6 секціях від провідних науковців, залучених до проєктів з фізики високих енергій в CERN. Україну на конференції представляли науковці Інституту теоретичної фізики ім. М.М. Боголюбова НАН України, Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут», Інституту прикладної фізики НАН України, Інституту сцинтиляційних матеріалів НАН України, Інституту ядерних досліджень НАН України, Київського національного університету імені Тараса Шевченка, вихованці Малої академії наук України тощо.
З вітальними словами виступили Генеральний директор CERN Фабіола Джанотті та Президент НАН України академік Анатолій Загородній.
Академік Анатолій Загородній нагадав, що дослідження з фізики елементарних частинок почалися в Україні майже 100 років тому. Тоді, в Українському фізико-технічному інституті (УФТІ) у Харкові разом із Левом Ландау, Євгеном Ліфшицем і Олександром Ахієзером працював майбутній директор CERN Віктор Вайскопф. Багато вчених з інших країн – Роберт Ван-де-Грааф, Нільс Бор, Поль Дірак – відвідували Україну. Але через заборону радянською владою свободи досліджень і міжнародної співпраці, науковців Українського фізико-технічного інституту свідкала трагічна доля – протягом 1935-1938 рр. 16 науковців УФТІ було заарештовано, 8 з них – розстріляно, а іноземні науковці покинути Україну назавжди.
Директор з досліджень і обчислень CERN Йоахім Мніх у своїй доповіді окреслив плани CERN на майбутнє.
На завершення конференції було проведено круглий стіл, присвячений участі України в Європейській стратегії фізики часток.
Захід було організовано в рамках Програми святкування 70-річчя CERN.
ОЗНАЙОМИТИСЬ ІЗ МАТЕРІАЛАМИ ДОПОВІДЕЙ За інформацією Інституту сцинтиляційних матеріалів НАН України